Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı: Tedavi giderleri için aileye fatura tahakkuk ettirilmemiştir

Sağlık Bakanlığı, organ bağışı yapan Bursalı aileye fatura kesildiği iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden gönderilen yazılı açıklamada, “Hastanın tedavi giderleri ile ilgili olarak aileye herhangi bir fatura tahakkuk ettirilmemiştir.” denildi. 

“2008 yılında organ bağışı yapılan aileye fatura çıkarıldığı iddialarına ilişkin olarak Bursa İl Sağlık Müdürlüğümüz talimatlandırılmış ve olay ivedilikle soruşturulmuştur.” diye başlayan açıklamada, 22 Aralık 2008 tarihinde Şevket Yılmaz Hastanesi’ne trafik kazası sonucu getirilen Alper Kayık’a gerekli acil ve yoğun bakım müdahalesinin yapıldığı, ardından beyin ölümünün gerçekleştiğinin tespit edildiği, Alper Kayık’a ait organların ailenin onayı ile alınarak uygun alıcılara nakil için ilgili hastanelere gönderildiği belirtildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Haberde iddia edildiği gibi hastanın tedavi giderleri ile ilgili olarak aileye herhangi bir fatura tahakkuk ettirilmemiştir. Bakanlığımızın talimatıyla Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, fatura iddialarının gerçek dışı olduğunu 28 Mart 2012 (dün) itibariyle basınla paylaşmıştır. Bu açıklamaya rağmen, maalesef bazı basın organları gerçek dışı iddiaları sayfalarına taşımıştır. Fatura iddiasının ilgililerle görüşme yapılmadan ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğümüzün açıklaması dikkate alınmadan haberleştirilmesi ciddi bir özensizliktir. Söz konusu haberlerin, organ bağışı konusundaki toplumsal duyarlılığı geliştirme çabalarına zarar verebileceğinin öngörülememiş olması medya sorumluluğu ve etiği açısından üzüntü vericidir. Organ bağışı konusunda daima özendirici olan medyamızın gerekli duyarlılığı göstermeye devam edeceğine inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.