Kategoriler
Haberler

Sağlık çalışanları 11 Mart’ta Ankara’da sorunlarını anlatacak

Nihal Işık / Haber Ekspres Gazetesi

İzmir Sağlık Hakkı Meclisi, ‘Genel Sağlık Sigortası’ ve ‘Paran Kadar Sağlık’ konularının tartışıldığı bir toplantı düzenledi. 11 Mart günü Ankara’da toplanacak Türkiye Büyük Sağlık Hakkı Meclisi’ne katılacak olan sağlık çalışanları, sıkıntılarını orada anlatacaklarını söylediler.

Nihal Işık– İzmir sağlık çalışanları tarafından kurulan İzmir Sağlık Hakkı Meclisi ilk toplantısını yaptı. ‘Genel Sağlık Sigortası’ ve ‘Paran Kadar Sağlık’ konularının tartışıldığı toplantıda konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, “Ocak ayının ilk günü itibariyle her vatandaş Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındı. Herkes gelir testinden geçmek zorunda. Asgari ücretin sadece üçte birinden fazla bir gelirimiz varsa, demek ki paramız kadar sağlık hizmeti alacağız. Yani sağlık hakkı paralı olacak. Sağlık çalışanları örgütleri olarak GSS’den kaynaklı doğacak tüm sıkıntıları tahmin edebiliyoruz. İzmir Sağlık Hakkı Meclisi olarak otobüslerle gideceğimiz Ankara’da 11 Mart günü Türkiye Büyük Sağlık Hakkı Meclisi’ne katılacağız” dedi. 

Mücadelede hep birlikte olmalıyız

Sağlık çalışanları olarak sağlıkta yıkım programanı karşı tek başına mücadele edemeyeceklerini bildiklerini söyleyen İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, “Halkımızdan da destek bekliyoruz. Mücadele ederek kazanacaksak birlikte olmalıyız. Birleşmemizin çatısını da bu meclis oluşturacak diye temenni ediyorum. Bu yüzden hep birlikte, her ilde ‘Sağlık Hakkı Meclisi’ni kuruyoruz. İzmir’de de bu meclisin oluşumuna katkı sağlayan herkese, özellikle de bu etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan CHP İl Başkanı Tacettin Bayır’a teşekkür ediyorum” dedi. 

Memnuniyet ulaşılabilirlik kaynaklı

Sağlık sisteminin üç aktörü olduğunu, bunların sağlık hizmeti alanlar, sağlık hizmeti verenler, sağlık hizmetini düzenleyen otoritelerden oluştuğunu dile getirerek, iktidarın sağlık politikasının neler getirdiğine değil neleri götürdüğüne bakmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Özer, “Yaklaşık 9 yıldır sağlık otoritesi olan AKP iktidarı sağlıklı dünya bankası destekli program uyguluyor. Sağlıkta dönüşüm programı adı olan bu program neler getirdi, daha doğrusu neler götürdü bakmak lazım. Öncelikle sağlık çalışanları için güvencesiz iş, güvencesiz ücret, mesleki bağımlılık, can güvensizliği getirdi. Sağlık sistemindeki olumsuzluklarla karşılaşan hasta, günah keçisi olarak sağlık çalışanını görüyor. Bu program sadece sağlık çalışanları için değil, vatandaştan da çok şey götürdü. Halkta bir memnuniyet duygusu görülüyor fakat bu ulaşılabilirlilik üzerinedir. Hekime, ilaca, hizmete daha kolay ulaşılıyor ama ulaşılanlar nitelikli ve eşit değil. Başbakan’a farklı, çobana farklı, herkese farklı uygulanan bir hizmet söz konusu” dedi. 

Vekiller, GSS’nin dışında 

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Kılıç ise, “Genel Sağlık Sigortası (GSS) iyi bir şey ise milletvekilleri kendilerini neden bunun dışında tuttular. GSS her türlü hizmeti sunmuyor. Vekiller her türlü hizmeti almak istedikleri için kendilerini bunun dışında bıraktılar. Eşitsizlikleri artıran, sıradan halkı korumayan bir uygulama olduğu ortada. GSS’de alt sınır iyice aşağı çekiliyor. Demek ki GSS halkı korumuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.