Kategoriler
Haberler

Üroloji doktoru gönüllü hizmet vermek için Uganda’ya taşınıyor

Elbistan’da uzun süredir hizmet veren Ürolog Dr. Necdet Kızılkaya, gönüllü hizmet vermek için Uganda’ya taşınıyor. Kızılkaya, Türkiye’nin en büyük nehirlerinden biri olan Ceyhan Nehri’nin doğduğu topraklardan Nil Nehri’ne kaynaklık eden ülkeye gidiyor.

Elbistan Özel Yaşam Hastanesi’nde üroloji doktoru olarak görev yapan Necdet Kızılkaya, Kimse Yok mu ve Güneydoğu Uluslararası Sağlık Federasyonu (GUSAF) tarafından Uganda’nın Jinja kentine açılan hastaneye gönüllü olarak hizmet vermeye gidiyor. Ailesini de götürecek olan Kızılkaya, imkanlar doğrultusunda orada kalmayı planlıyor.

Adana’da görev yaparken geçici olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gittiklerini ve buradaki ortamdan çok etkilendiğini anlatan Kızılkaya, “Adana’da görev yaptığım dönemde gönüllü olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne sağlık taraması yapmak üzere gittik. Oradaki yaşam ve imkansızlıklar beni çok etkiledi. Orada hizmet verebilmeyi arzu ediyordum. Afrika’nın o zor durumu ve imkansızlıklarına bir parça olsun derman olmak arzusundaydım. Allah önümüze böyle bir fırsat çıkardı.” diye konuştu. 

Kimse Yok mu Derneği ve GUSAF’ın Jinja kentinde bir hastane açtığını ve orada görev yapacağını anlatan Kızılkaya, duygularını şu şekilde aktardı: “Uganda’da çok ciddi sağlık sorunları var. Orada insanlar yardım bekliyor. Devletimiz bu türlü çalışmalara teşvik ediyor. Uganda’ya gidip memleketim adına hizmet vermek istiyorum. Allah bilir belkide kalırız. Ama Elbistan ile Jinja’nın ortak yanları da var. Mesela Ceyhan Nehri Elbistan’da doğuyor. Nil Nehri de Jinja kentinde doğuyor. Dolayısıyla iki nehir kaynağı kentte görev yapmış olacağım.”

asistanhekim.org Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.