Kategoriler
Duyurular Haberler Mevzuat

Uzmanlık eğitim süreleri ile ilgili son durum *önemli

Uzmanlık eğitimi gören asistan hekimler (uzmanlık öğrencileri) talepleri halinde uzmanlık eğitimlerine başladıkları tarihte yürürlükte olan mevzuatta belirtilmiş sürelere göre uzmanlık eğitimlerini tamamlayabilecek.

Danıştay’ın ilgili kararına ulaşmak için aşağıdaki belgeye tıklayın.

Konu ile ilgili medimagazin’de çıkan haber

Danıştay, uzmanlık eğitim sürelerinde yapılan değişikliklerin yürütmesini durdurunca, uzmanlık eğitimine değişiklikten önce başlayan asistanlar için seçenek doğdu. Uzmanlık eğitim sürelerinin değiştirildiği 26 Nisan 2011 tarihinden önce uzmanlık eğitimine başlayanlar, talepleri halinde eski mevzuatta belirlenen  sürelere göre eğitimlerini tamamlayabilecekler.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yazıda, tıpta uzmanlık dallarının eğitim sürelerinin 1219 sayılı Kanun’un ek 14’üncü maddesiyle düzenlendiği anımsatılarak, “Bu düzenlemenin uygulanmasına yönelik olarak hazırlanan ve uzmanlık eğitimi verilen kurum ve kuruluşlara gönderilen Uzmanlık eğitimi süreleri, rotasyonlar ve tez konulu 26 Mayıs 2011 tarih ve 7507 sayılı yazımızın a fıkrasında belirlenen ‘Uzmanlık eğitimleri devam etmekte olan tüm uzmanlık öğrencileri, 1219 sayılı Kanun’a ek 14’üncü maddeyle eklenen Ek-1, Ek-2 ve Ek-3 sayı çizelgelerdeki sürelere göre uzmanlık eğitimlerini tamamlayacaktır’ şeklinde düzenlemenin yürütülmesi Danıştay 8. Dairesinin 16 Aralık 2011 tarihli 2011/6918 Esas sayılı ve 16 Aralık 2011 tarihli ve 2011/6917 Esas sayılı kararları ile durdurulmuştur” denildi.

Yazıda, yargı kararları gereği 1219 sayılı Kanun’un Ek 14’üncü maddesinin yürürlüğe girmesinden önce uzmanlık eğitimine başlamış olanların, talepleri halinde uzmanlık eğitimlerini, eğime başladıkları tarihte yürürlükte olan mevzuatta belirlenmiş sürelere göre tamamlayacakları kaydedildi.

“Uzmanlık eğitim süreleri ile ilgili son durum *önemli” için 2 yanıt

şimdi ne olacak.. ben mayıs 2011 tusu ile beyin ve sinir cerrahisine girdim.. kaç yıl oldu şimdi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.