Kategoriler
Haberler

Vereme dikkat!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, vereme çok uzun bir süredir gereken ihtimamın gösterilmediğini, bu nedenle de birçok sorunla karşılaşıldığını söyledi. 

Ankara BM Enformasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada Ki-moon’un, 24 Mart Dünya Veremle Savaş Günü vesilesiyle yayınladığı mesajına yer verildi. Mesajında, 2010 yılında, yüzde 95’ini gelişmekte olan ülkelerden olmak üzere 9 milyon kişinin hastalandığı, 1,4 milyon insan ise veremden dolayı hayatını kaybettiğini belirten BM Genel Sekreteri, “Bu rakamlara göre, verem dünya genelinde yetişkinler arasında ölüme neden olan bulaşıcı hastalıklar arasında ikinci sıraya yerleşiyor.” dedi.

Hastalığın yansımalarının doğrudan etkilediği bireylerle sınırlı kalmadığını belirten Ki-moon, veremin ailelere ve toplumlara büyük bedeller ödettiğini söyledi. “Milyonlarca çocuk anne veya babasını kaybediyor. Hasta aile fertleriyle yaşamak zorunda kalan çocuklar hastalığı kapma riski ile karşı karşıya kalıyor” diyen Genel Sekreter, veremin, çocuklarda teşhisi ve tedavisi zor bir hastalık olduğu için hastaların büyük bölümünün her hangi bir tedavi göremediğini, bu nedenle önceliğin söz konusu hastalığın çocukları nasıl etkilediği konusunda farkındalığın arttırılmasına verilmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamada, şu görüşler dile getirildi: “Tedavi ve bakım imkanı bulamayanlara sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla destek olmak büyük önem taşıyor. Doğru alanlara müdahale edilerek önemli bir ilerleme sağlanabilir. İlaçlara dayanıklı türü de dahil olmak üzere verem hastalığının tüm türlerine daha büyük sorunlara yol açmadan nasıl son vereceğimizi biliyoruz. Güçlü ve denenmiş uygulamaları hayata geçirdiğimiz yerlerde verem hastalığına maruz kalan insanların sayısının ciddi oranda düştüğünü görüyoruz.”

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yürütülen ortak çalışmalar sonucu veremden ölümlerin oranının 1990 yılından bu yana yüzde 40 oranında azaldığını söyleyen Genel Sekreter, 1995 yılından bu yana 46 milyon insanın tedavi edildiğini, 7 milyon insanın hayatının kurtarıldığını belirtti. BM Genel Sektereti, “Bunların hepsi de Birleşmiş Milletler, hükümetler, donörler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, sağlık çalışanları ve hastalığa maruz kalmış kişilerin aileleri ve toplumlar sayesinde gerçekleşti. Artık daha da iddialı olma zamanı. İşte bu nedenle bu yılki Veremle Savaş Günü’nün temasını ‘Veremin Hayatımızda Yeri Yok’ oluşturuyor.” dedi. Tüm insanların verem ve yarattığı yıkıcı sonuçların korkusundan kurtulmasını sağlamak için yürütülen küresel dayanışmanın daha da güçlendirilmesini isteyen Ki-moon, “Gelin veremle mücadele edeceğimize ve söz konusu hastalıklardan ölümlerin önüne geçeceğimize söz verelim.” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.