Kategoriler
Haberler Şiddet

112 sağlık çalışanları ölüme doğru gidiyor

NİHAL IŞIK-Bozyaka’da yaşanan olay hakkında Türk Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Atıcı, “Sağlıkta şiddet için caydırıcı yasaların olması lazım. Bir şeyler yapılması için tekrar bir sağlık şehidi mi vermemiz gerekiyor” dedi

Bozyaka İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi 112 ambulans merkezine döner bıçağıyla saldıran ve 3 doktoru darp eden E.K. polis tarafından yakalandıktan sonra serbest bırakıldı. Serbest kalmasından sonra E.K., 112 ambulans merkezini arayarak, fenalaşan bir hasta olduğu yönünde bir ihbar yaptı. Olay yerine giden görevliler E.K.’yı verilen adreste karşılarında görünce, dışarı çıkıp uzaklaştı. Kasıtlı olarak yalan ihbarda bulunan E.K. hakkında, can güvenliklerinin olmadığını da belirten 112 görevlileri, tekrar şikayetçi oldular. İfadesi alınan E.K. savcının talimatıyla tekrar serbest bırakıldı. Yaşanan olay hakkında Türk Sağlık-Sen, Bozyaka İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde basın açıklaması yaptı. Türk Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Atıcı, “Sağlıkta şiddet için caydırıcı yasaların olması lazım. Bir şeyler yapılması için tekrar bir sağlık şehidi mi vermemiz gerekiyor” dedi.

Saldırı hak gibi görülüyor

Türk Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Atıcı, caydırıcı cezalar olana kadar bu tarz üzücü durumlarla karşılaşacaklarını, sağlıkta şiddet yasasının çıkması gerektiğini söyledi. Atıcı, Bozyaka’da yaşanan olayda ölüme doğru gidildiğini, acil önlem alınmasını, doktorların çalışmak istemediğini açıkladı. Atıcı, “Hastalar kendi istekleri olsun istiyor. Bir doktora hastanın ‘bana o ilacı değil, bu ilacı yaz’ deme hakkı olamaz. İstediği olmayınca hasta saldırıyı hak olarak görüyor. Acillerde hasta ve hasta yakınları da birarada olmamalı. Bakanlık ile yazışmalar yapıyoruz. En kısa sürede bir önlem alınmasını, çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz” dedi.

Keleşlerle taratacağım

E.K.’nın olaydan sonra facebook sayfasında, yaptıklarını marifet gibi anlattığı, çıkan haberlerini paylaşıp, yaptıklarıyla gurur duyduğunu anlatan yazılar yazdığı belirtildi. Ayrıca saldırıda bulunduğu sağlık çalışanlarına ‘Sizi keleşlerle taratacağım. Bu hastaneyi altüst ettireceğim” diye tehdit ettiği de bildirildi.

Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.