Kategoriler
Duyurular Haberler

5 Nisan Asistan Hekimler Günü Kutlu Olsun!

Asistan hekimler, bugüne kadar genelde pek sesi çıkmamış, kimse tarafından umursanmamış, “arafta” kalmış bir hekim topluluğu. Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar sözünün tam da karşılığı.

Geçen yıl bugüne kadar, Türkiye’de asistanların ne çektiğini bilen anası, babası kardeşinden başka kimse yoktu; ama artık var. En azından farkındalık yaratılmış olması, umursanması ve hatırlanması adına güzel bir gün, 5 Nisan Asistan Hekimler günü.

İzmir’den başlayan ve takibinde tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılan bir hak ve adalet arayışı, bir çırpınış ve haykırış. Kimi zaman da içine siyaset karıştırılmak istenen tertemiz bir kitle.

Öyle ya da böyle, farkındalık yaratmanın haklı gururu ve çözüme adım atılan yoldaki kararlı duruş. Ortak emeğin, ortak menfaatin ve ortak felsefenin varabileceği emsalsiz bir nokta.

Belki de istenen herşey başarılmış ya da gerçekleştirilmiş değil. Asistanlar halen daha nöbet sonrası uyuyamıyorlar, halen daha eğiticilerini değerlendiremiyorlar, kitap almakta, bilimsel kongreye gitmekte sıkıntı çekiyorlar… Listeyi uzatmak mümkün, ama kabul etmek lazım; hayat birden başlar! Daha gidilecek çok yol var!

“5 Nisan Asistan Hekimler Günü Kutlu Olsun!” için bir yanıt

Kutlarım sizi,kazandıklarınız üstüne yeni şeyler eklemelisiniz.
Elektronik medyanızı oluşturdunuz.Bu bakımdan şanslısınız, fikirlerinizi daha rahat açıklama olanağına sahipsiniz. Baskı, korkudan uzak.(Ben TIP dışındanım ama,lütfen beni biraz eğitim meraklısı varsayın.)
Maddi durumunuzu yasal iyileştirmelerle kalıcı hale getirmeye çalışın.Bu insanlar için en önemli konudur.Gelecekte kazanırım diye düşünmeyin.(Sizden önceki kuşaklar bunu önemsemediler,şu an sizden daha az eğitim gören bazı bürokratlara göre maaş,emeklilik maaşı olarak gerilere düştünüz)
Eğitiminizin planlanmasına katılın.Eğitim Planlarınızı yazılı hale getirtin,ve uygulatın.
New York,Harvard,California,Erasmus,Oslo,Nottingham Üniversitelerin asistanlık eğitim programlarını isteyin,inceleyin ve YÖK ve TIP fakültenizden talep edin.Biraz incelerseniz burada eğitim alan ve veren Türkleri bulabilirsiniz.Size yardımcı olacaklardır.
Asistanlık süreniz uzun yavaş yavaş öğrenin diyen “zihniyete” karşı çıkın.Artık Öğretim Üyeleri tam zamanlı çalışmaya başladılar ve “hasta” , “muayenehane” sarmalıdan çıkacaklar ve zamanla daha “Assistan” odaklı olmak zorunda olacaklardır,bu asli görevleridir.
Zaman hızla geçiyor,bu arada TIP disiplinindeki gelişmelerin ivmesine yetişmek imkansız hale geliyor.Bunun için pratik ve tecrübe aktarımını ve onun teorik tabanını hızla verilmesini talep edin.
TIP İngilizcesi ögrenin,bu teorik ve pratik bilgilere ulaşmanın en kolay yolu olacaktır.Artık Cerrahide bile Görüntülü Videolarla kendinizi geliştirebileceğiniz ortamı size sunuyor.Ayrıca birinci elden kaynağı izleme,okuma,öğrenme olanağı veriyor.Tek kaynak Öğretim Üyesinin Ders anlatımı,Ders notları,Ders kitapları yanına Konusunda Dünya çapında uzmanların bilgi,deneyim,araştırma,öngörü,vizyonlarını eklemek sizleri daha yaratıcı kılacaktır.
Eğitiminizi,serbest,özel alanda çalışmanızı engelleyen Zorunlu Hizmet,Askerlik gibi konularda daha geniş çalışma yapın.Sağlık Bak.,Yüksek Hakimler Kurulu,Milli Savunma Bak.,Genel Kurmay, Başbakanlık,Avrupa Birliği,AB Çalışma yasaları düzeyinde sonuç alacak şekilde çalışmalar yürütün.Bu olacak iş mi demeyin.
Hayallerinizin peşinden koşun,asla pes etmeyin.Bireysel olarak başarı artık mümkün.Başarı parayı beraberinde getirecektir,siz daha fazla atılım yapın diye…
5 Nisan Asistanlar gününüz kutlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.