Kategoriler
Haberler

‘6 çalışan 1 emekliye bakarken, şimdi 2 çalışan bir emekliye bakıyor’

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başmüfettişi Beyazıt Ablay, sosyal güvenlik sisteminin en önemli riskinin kayıt dışılık olduğunu söyledi. Ablay, “1975’te SSK’nın 6 çalışanı 1 emekliye bakarken, bugün bu oran 1.98’e birdir. Yani 2 kişi 1 emekliye bakar hale gelmiştir. Kayıt dışı istihdamın önlenmesi halinde ülkenin genç nüfusu da dikkate alındığında 6’ya 1’e ulaşacak kapasitemiz bulunuyor.” dedi.

        SGK Başmüfettişi Beyazıt Ablay, Bursa SGK Müdürlüğü’nde, sosyal güvenlik reformu ve reform sonrası uygulamalara ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı. 

        “EN ÖNEMLİ RİSK KAYIT DIŞILIK”

        Sosyal güvenlik sistemi açısından en önemli riskin kayıt dışı istihdam olduğunu ifade eden Ablay, şöyle konuştu: “Bugün bu oran yüzde 41-42 düzeyine ulaşmıştır. Kurumun aktif pasif sigortalı oranını da aşağı çeken asıl faktör, kayıt dışı oranının yüksekliğidir. 1975’te SSK’nın 6 çalışanı 1 emekliye bakarken bugün 1.98’e birdir. Yani 2 kişi 1 emekliye bakar hale gelmiştir. Kayıt dışı istihdamın önlenmesi halinde, ülkenin genç nüfusu da dikkate alındığında 6’ya 1’e ulaşacak kapasitemiz bulunuyor.”

        Kayıt dışı ile mücadeleyi ilkel yöntemler yerine bir strateji ile gerçekleştirmeye çalıştıklarının altını çizen Ablay, şöyle devam etti: “Bunlar 5 bileşenden oluşuyor. Sosyal Güvenlik Hizmetlerinin iyileştirilmesi, teşvik uygulamaları yolu ile sigorta pirim maliyetlerinin düşürülmesi, bilgi paylaşımına dayalı çapraz denetim, denetim sisteminin yeniden yapılandırılması, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması. Kayıt dışı istihdamla mücadelemiz, coğrafi ve sektörel analizler yapılarak devam edecektir. Denetim stratejimiz kayıt altında olan işletmeler değil, kayıt dışında kalmış işletmeler üzerine kuruludur.”

        Bu kapsamda, iş ve işlemlerin basitleştirilmesi, prim tahsilatının artırılması, teknik altyapının güçlendirilmesi, sağlık ve hizmet binalarının vatandaş odaklı hale getirilmesi gibi bir dizi çalışma yapıldığını sözlerine ekledi. 

        İSPİRLİ: KAZANÇ ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİLİYOR

        SGK Bursa Müdürü Mükremin İspirli ise kayıt dışılık sebebiyle kurumda 125 milyar TL açık öngörüldüğünü hatırlatarak, bu açığın kapatılması için kayıt dışılığın önlenmeye çalışıldığını kaydetti. 
İspirli, “Kayıt dışılıkla ilgili sadece sigortalı çalıştırılmama gibi bir uygulama anlaşılıyor ama 30 gün çalıştığı halde üç beş gün ya da 15 gün kısmi çalışma süreleri gösteriliyor. Asıl sosyal yaralara neden olacak sıkıntı ise beyan edilen kazanç tutarı çok düşük gösterilmesi, asgari ücret üzerinden gösteriliyor.” diye konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.