Kategoriler
Haberler Şiddet

Ankara’da binlerce hekim yürüdü – son dakika

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın 17 yaşında bir çocuk tarafından bıçaklanarak öldürülmesi alkış ve sloganlarla protesto edildi.

Türkiye genelinde gerçekleşen protesto eylemlerinden birisi de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapıldı. Hastane yönetici ve sağlık çalışanlarının geniş katılımı ile gerçekleşen anma ve saldırıyı kınama protestosu öğlen saatlerinde konferans salonunda başladı. 

Hekim arkadaşlarına hitaben konuşan Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt, saldırıyı kınarken, bunun bir kez daha gerçekleşmemesi için gerek hastane yönetimi, gerekse bakanlık nezdinde girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. 

Bozkurt, “Bu menfur saldırı hepimizi derinden üzmüştür. Bu ilk değildir. Daha önce de hastanemiz acil servis çalışanları benzer saldırılara maruz kalmıştır. Burada hem rahmetli meslektaşımızı anmak hem de alınabilecek ilk tedbirleri konuşmak için bir aradayız. Hepimiz hekim olarak zor şartlarda çalışıyoruz. Buradaki önerileri bakanlığa ileteceğim. Hastane yönetimi olarakta alınabilecek ilk tedbirler bugünden tezi yok başlanacaktır. ” dedi.

Fuzuli’nin “Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil” cümleleri ile sözlerine başlayan Nöroloji Servisi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Orhan Deniz de toplumun ileri gelenlerinden her kesimine kadar insanların doktorlara bakış açısında sıkıntı olduğunu belirterek, sitemlerini dile getirdi. 

“Mesele demokrasi değil demofedi” diyen Deniz, “Bu konuda tüm toplumu hem de sadece üniversitelerde değil daha erken çağlarda eğitilmeli. Meslek taassubu içinde değiliz. bu salonda bulunan her doktor arkadaşın başına mutlaka şiddete ilişkin bir husus gelmiştir. Hepimiz her an aynı sorunla karşı karşıyayız. Konuşmak değil. Çözüm üretilmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Sıra ile mikrofonu alan doktorlar neler yapılabileceği konusunda önerilerini tekrarladı. Hastane başhekim yardımcıları, hekimler ve diğer sağlık çalışanları konferans salonundaki anmanın ardından kapı önüne çıkarak eylemini burada sürdürdü. “Hekim uzanan eller kırılsın” şeklinde slogan atan sağlık çalışanları, alkışlı eylemin ardından mesailerinin başına döndü.

DOKTORLARIN ACİL ÖNLEM TALEPLERİ

Konferans salonunda toplanan doktorlardan bazılarının getirdiği öneriler ise şunlar:
*Birçok binada olduğu gibi hastane acil servis ve ana girişlere X-Ray cihazı konulması
*Lokal Güvenlik tedbirlerinin artırılması.
*Hastanelere hasta haklarının yazıldığı panolar gibi hekim hakları, sağlık çalışanlarının haklarının anlatıldığı yazıların asılması.
* Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) gibi doktorları dinleyecek bir birimin kurulması. SABİM’e gelen bir hasta şikayetine doktorun cevap yazması 1,5 gün alırken, hekim haklarına ilişkin adımlar atılması.
*Hastanelerde mavi hat gibi acil saldırı durumlarına karşı etkili yeni güvenlik timlerinin oluşturulması. Telefon ya da düğmeye basıldığında ulaşılabilecek bir tim kurulması.
* Hastalara sağlık çalışanlarına fiziki ya da sözlü saldırı olduğu takdirde muayene edilmemesi ve hakkında kanuni işlem yapılacağının büyük yazılarla hastane duvarlarına asılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.