Kategoriler
Haberler Şiddet

Bakan Akdağ: “TTB buna ne diyecek, onu bekliyorum.”

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BDP Van Milletvekili Özdal Uçer’in bir hekime yönelik saldırısını, “Olayın ironik yanı kendisinin sağlıkta şiddet ile ilgili olarak Meclis’e verilen araştırma önergesinin altında imzasının bulunmasıdır.” dedi. Bakan Akdağ, Uçar’dan özür dilemesini istedi.

        Recep Akdağ, BDP Van Milletvekili Özdal Uçer’in, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Acil Tıp Teknisyeni Oğuz Eroğlu’na yönelik saldırısını değerlendirdi.

        Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Akdağ, “Böyle bir ortamda, BDP Milletvekili Özdal Uçer eşinin ve çocuğunun geçirdiği bir kazadan dolayı Van’daki Eğitim Araştırma Hastanesi’nin acil servisine gidiyor. O acil servisimizde çok tatsız bir olay yaşanıyor.” dedi.

        Özdal Uçer ile telefonla görüştüğünü söyleyen Akdağ, “Böyle bir olayın gerçekleştiğini kendisi inkâr etmiyor. Sadece sebepler söylüyor. Bana bunları kendisi bizzat söyledi. Beni aramıştı, ben de kendisine döndüm ve görüştü. İşin ironik olan yanı şu: Sayın Özda Uçer, BDP’nin sağlıkta şiddet ile ilgili olarak Meclis’e verdiği araştırma önergesinde imzası bulunan bir milletvekili. Yani ‘bunu araştıralım, nasıl oluyor, nasıl önleyeceğiz’ diye kendisinin imzası var. Kendisi inkâr etmeyerek de ‘evet ben böyle bir fiili yaptım ama gerekçelerim vardı’ diyor. Eğer gerekçelerin arkasına sığınacaksak ya da birileri gerekçelerin arkasına sığınacaksa toplumda şiddeti önleyemeyiz. Şiddetin gerekçesi olamaz. Hele hele bir milletvekilinden bir sağlık çalışanına karşı şiddetin hiçbir gerekçesi olamaz.” şeklinde konuştu. 

        “KENDİLERİNE VURULAN HER FİSKE, BANA VURULMUŞ BİR FİSKEDİR.”

        Bu olayı kınadığını söyleyen Akdağ, şöyle devam etti: “Arkadaşlarıma telefon açtım ve kendileri ile görüştüm. Olayın soruşturmasını da yapıyorum. Orada bir eksik, kusur varsa zaten biz onun peşini bırakmayız. Ama olay ne olursa olsun, şiddete, tokat atmaya bunu vardıramazsınız. Buna kimsenin hakkı yok. Arkadaşlarıma, kendilerine vurulan her fiskenin bana vurulmuş bir fiske olduğunu ve bunun bu şekilde takipçisi olacağımı, söyledim. Hukukçularımızı arkadaşlarımızın hizmetine verdik. Bu meseleyi mutlaka takip edeceğiz.”

        Vatandaşlara, tüm hak arama yollarının açık olduğunu hatırlatan Akdağ, “Bu hak arama yollarına müracaat edin ama lütfen hiçbir sağlık çalışanına karşı sözel ya da fiili şiddete başvurmayın.” tavsiyesinde bulundu.
        
        Bir milletvekilinin ya da güçlü olan bir kişinin sağlık çalışanlarına karşı şiddetinin de kabul edilemez olduğunun altını çizen Akdağ, “Bu meseleleri salı günü de tartışacağız. Ülke gündemine bu konunun gelmiş olmasını çok hayırlı buluyorum. Çünkü gerçekten canını dişine takarak, gecesini gündüzüne katarak hizmet eden sağlık çalışanlarına dokunmak, en azından günahtır. Allah bunun hesabını sorar.” diye konuştu. 

        “MİLLETVEKİLİ ÖZÜR DİLEMELİDİR.”
        
        Acil Tıp Uzmanı Oğuz Eroğlu’nun, Van depreminde aracında sabahlayarak depremzedelere hizmet verdiğini aktaran Akdağ, şöyle devam etti: “Kendisinin eşi de orada bir doktor hanımefendi arkadaşımız. Çocuklarını ailelerinin yanına gönderdiler. Canla başla orada Van halkına hizmet ettiler hiçbir ayrım gözetmeden. Çünkü onlar yaptıkları işin kutsallığını bilen kişiler. Tüm toplumu bu meselenin karşısında birlik olmaya ve tepki koymaya çağırıyorum. Bu herkes tarafından, tüm sivil toplum kuruluşları bakımından, özellikle sağlık kuruluşları bakımından şiddetle kınanması gerekir. Bu sayın milletvekilini de kamuoyu önünde özür dilemeye çağırıyorum. Bu özür dileme oradaki arkadaşlarımızın hukuki haklarını aramasına engel olmayacaktır. Ama milletvekilimiz de kendi üstüne düşeni yapmalıdır.”

        Bir gazetecinin, “TTB’nin hekimlere yönelik şiddetin sağlıkta dönüşüm projelerinden kaynaklandığına dair eleştirileri var. Neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki sorusu üzerine Akdağ, “TTB’nin, hekimlerimiz için söylemiyorum, eylemlerini özellikle birlikte geliştirdiği bir sağlık sendikası var. Bu sağlık sendikası ile TTB ile bu eylemleri gerçekleştirme sırasında en fazla kol kola girenler de bu sayın milletvekilinin de içinde olduğu gruplar olmuştur. TTB buna ne diyecek, onu bekliyorum.  Ama bunun için benim uyarımı da beklememeleri gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

        Sağlıkta dönüşüm programlarının köylere ambulans götüren, ücretsiz hava ambulans hizmetlerinin verildiği bir sistem olduğunu hatırlatan Akdağ, “Bunlar mı vatandaşın tepkisine yol açıyor?” diye sordu.

“Bakan Akdağ: “TTB buna ne diyecek, onu bekliyorum.”” için 2 yanıt

Sayın bakan halen siyaset yapıyor. Tamam kendisi siyasetçi olabilir ama vekil seçilmeden önceki mesleğini hatırlasa ve sadece biz sağlıkçıların menfaatine bir açıklama yapsa ne olur?! Tüm hekimlerin Birlik olma zamanıdır.

Yorumsuz olarak Van Tabip Odası’nın yanıtı şöyle:

“Bugün Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanemizde acil servisinde maalesef son günlerde sıkça duyduğumuz hekime saldırı olayı tekrar meydana gelmiştir. Bu sefer bu saldırının ülkemizin bir vekili tarafından yapılmış olması üzüntümüzü kat kat artırmıştır. Sözkonusu şehrimizin milletvekilinin mecliste sağlığa saldırı olaylarının soruşturulması için verilen önergede imzasının olması da son derece manidardır.

Daha yeni olarak Gaziantep’te menfur bir saldırı sonucu ölen meslektaşımızın acısı taze olarak yüreğimizde iken ilimizde zor şartlarda hizmet eden acil tıp uzmanı doktorumuza yapılan bu saldırı kesinlikle kabul edilemez.

Tabipler odası olarak uzun yıllardır dile getirdiğimiz sağlıkta şiddetin aşırı derecede arttığı ve bu konuda önlem alınması gerektiği apaçık meydanda durmaktadır. Artık başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının bu yasa ve yönetmeliklerle can güvenliği kalmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. Üst düzey devlet memuru olmamıza ve yüksek riskli görev yapmamıza rağmen, maalesef ne bir savcı, ne hakim ne polis kadar korunmamaktayız, bizleri koruyacak etkili bir yasa, yönetmelik, kurum vs bulunmamakta ve var olanlar ise işletilmemektedir. Şiddete maruz kalan sağlıkçılar kendi başına kalmakta, bireysel olarak tek başına savcılıklarda, mahkeme kapılarında uğraşmaktadırlar.

Bu menfur olayın hem bölgemiz hem tüm ülkemiz için son bulmasını diler, acilen bakanlığımızın ve TBMM’nin olaya el koymasını bir an önce sağlıkta şiddeti engelleyecek tedbirler alınmasını istiyoruz. Bu olay nedeni ile Milletvekili Özdal Üçer’i kınıyor, hastanede tedavi gören ve sağlık durumu iyi olan eşi ve çocuğuna geçmiş olsun diliyoruz.”

Sayın bakan çıkıp özür diledi mi doktorlardan? Bu işin sorumlusu benim,sizleri koruyamadım dedi mi? Hedef ve gündem değiştirmekte üstüne yok. Köylere ambulans gitmesine karşı çıkan birisini duydunuz mu? Buna mı karşı çıkıyor doktorlar. Ancak laf kalabalığı,laf oyunu yapıyor bakan.En iyi bildiği iş bu çünkü. DOKTORLAR ÖLDÜRÜLÜYOR, DÖVÜLÜYOR BU ÜLKEDE SAYENİZDE. Duyuyormusunuz. ALOOOOOO…. Konuştukça daha çok batıyorsunuz sayın bakan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.