Kategoriler
Haberler

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi içinde Anne Oteli açıldı

Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde açılan “Anne Oteli”, sadece annelere hizmet veriyor. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gören annelerin bebeklerinin yakınında bulunması amacıyla 12 yataklı Anne Oteli ve 3 yataklı Anne Uyum Odası hizmete girdi. Ayrıca 30 küvözün bulunduğu ünitede, kapalı devre kamera sistemi ile anne ve babalar bebeklerini iki bilgisayar ekranından görebiliyor.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, hizmete alınan yeni birimler ve düzenleme yapılan bazı birimleri basın mensuplarına tanıttı. İl Sağlık Müdürü Yılmaz’a Başhekim Servet Kocaöz, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Zekai Kafaoğlu ile diğer yetkililer eşlik etti. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nin 33 hasta alacak kapasitede olduğunu ifade eden Müdür Yılmaz, “Birinci basamakta 6, ikinci basamakta 11, üçüncü basamakta ise 14 tane küvöz bulunuyor. İki tane de izolasyon odamız mevcut. Bunların projesi 2005 yılında hazırlanmış ancak bazı sorunlar nedeniyle ancak 7 yıl sonra tamamlandı. Bugün ayrıca hizmete giren Anne Oteli var. Doğum sonrasında annesi iyi olan ancak taburcu edilemeyen bebekleri annelerinden ayırmak istemedik. Daha önce doğum sonrasında anneler, ya evlerine dönmek zorunda kalıyordu ya da dışarıdaki otellerde kalıyordu. Bu sorunu gidermek için hastane içinde Anne Oteli’ni hizmete açtık. Yoğun bakımda yatan bebeklerin annelerini burada misafir ediyoruz. Her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Bebeklerini emzirme imkanları olacak. Bu sayede anne ile bebeği ayırmamış olacağız.” dedi.

Hastanede uzun süre tedavi gören öğrenciler için okulun da uzun süreden beri hizmet verdiğini aktaran Dr. Yılmaz, bir öğretmenin çocuklara ders verdiğini kaydetti. Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nde ayda ortalama 250 ile 300 arasında doğum olduğunu belirten Hasan Yılmaz, “İlimizde bebek ölüm oranı binde 7,6 civarında. Türkiye genelinde ise binde 10,4. Yani biz Türkiye ortalamasının altında buluyoruz. Bu bizim için son derece sevindirici bir durum. Balıkesir’in ‘Bebek Dostu İl’ sertifikası bulunuyor. Hedefimiz, bunun bir üstü olan ‘Altın Bebek Dostu İl’ sertifikası almak. Bunun için yoğun bir şekilde çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, hastanenin acil servis ünitesinin de yenilendiğini söyledi. “Artık vatandaşlarımıza daha iyi hizmet veriyoruz.” diyen Yılmaz, şöyle devam etti: “Hastanemizin acil servisine, günde ortalama 350 ile 500 arasında hasta müracaat ediyor. Ayrıca hastanenin diğer poliklinikleri dahil günde ortalama 4 bin hasta geliyor. Allah kimseyi hastanelere düşürmesin, eksikliğini de vermesin. Ben bile bazen hasta olduğumda hastaneye gitmekten imtina ediyorum. Hastanedeki ameliyathanelerimiz kesintisiz çalışıyor. Arkadaşlarımız, vatandaşlara büyük bir özveriyle hizmet veriyor.”

Hastanenin çocuk polikliniklerini de ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Yılmaz, çocuklarla sohbet edip çeşitli hediyeler verdi. Ziyaret esnasında hastanede tedavi gören 10 yaşındaki Esra Özçelik’in okuduğu 23 Nisan şiiri beğeni topladı.

Çocuk oyun alanlarıyla bazı odaların duvarlarına çizgi film karakterlerinin resimlerini çizen Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Samet Uğur, Fırat Kamaş, Deniz Özkan ve Ali Zor, Yrd. Doç. Dr. Nuray Gümüştekin ve oyun alanının düzenlenmesinde destek olan Gülden Düzen’e teşekkür plaketi verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.