Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Bilimsel makale yazmak yada yazmamak?

Yrd.Doç.Dr.Metin Aytekin

Geçen hafta kaldığımız yerden devam edelim.

Peki nelere dikkat etmiyoruz?

Bu yazılanların tamamıyla yazarın görüşü olduğu ve eksikliklerinin veya yanlışlıklarının bulunabileceğini kesinlikle göz ardı etmeyiniz.

Hikaye Kurma

Evet dergi hakemlerinin en çok dikkat ettikleri, hatta ilk bulmaya çalıştıkları makalenin mantıklı bir hikayeye sahip olup olmadığıdır. Hikaye derken; bulduğumuz verilerin mantıklı bir şekilde literatürdeki verilerle karşılaştırılıp değerinin ön plana çıkartılması. Bu hikayenin bir girişi, gelişmesi ve sonucu olması gerekiyor. Yarım kalmış hikayeleri A sınıfı dergilere kabul ettirmek oldukça zordur. Bazen de hikayemiz iyi oluyor fakat bunu anlatabilecek düzeyde İngilizcenin olmayışı da başka bir engel teşkil ediyor. Makaleyi bir hediye gibi düşünürseniz İngilizcesini de bu hediyenin paketi olarak nitelendirebilirsiniz. Yani ne kadar iyi ambalajlarsanız o kadar iyi satacağı aşikardır.

Mekanistik Çalışma

Hikayesi olmayan çalışmalar ise sadece gözleme dayalı çalışmalardır (örneğin: her han gibi bir değerin bir hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek çıkması gibi). İyi dergiler (A sınıfı) şeklinde tabir ettiğimiz impact faktörü yüksek dergilere bu tür sonuçları olan makaleleri kabul ettirmek bir hayli güçtür. İmpact faktörü yüksek dergiler genelde bulunan bu gözlemlerin yanı sıra konu ile ilgili MEKANİSTİK çalışmalar da arıyorlar. Yani o değerlerin hangi mekanizma ile neden yükseldiğini ispatlayarak göstermeniz bekleniyor. Niçin o değer hastada yüksek? Ne sebep oluyor ve nasıl? Yüksekliği nelere sebep oluyor ve nasıl? Sorularının ispatlanması gerekiyor.

Ortak Çalışmalar

Böylesi mekanistik açıklamalar taşıyan çalışmaları ise bir klinikselin tek başına başarması oldukça zordur. Bunu başarmanın yollarından biri ise çalışmamıza farklı açılardan, farklı meslektaşlarımıza sunup, kendi bulunduğumuz bölümde yapamadığımız deneyleri ortaklaşa diğer meslektaşlarımız ile beraber gerçekleştirip makalemizi zenginleştirmek. Özellikle tıp fakültelerinin temel bilimlerle ilişkiye girmesiyle bu bahsettiğimiz sorun söz konusu çalışılan konunun moleküler alanda eksikliğinin giderilmesiyle çözülebilir.

İyi hekim, iyi makale döngüsü ileride çok tartışılabilir diye şimdiden değinmek istedim.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yrd.Doç.Dr.Metin AYTEKİN

Cleveland Clinic Foundation
Lerner Research Institute, Pathobiology Department

metin.aytekin@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.