Kategoriler
Haberler

Böbrek hastaları, canlı tasavvuf müziği eşliğinde diyalize girecek

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi’nde, haftanın üç günü dörder saat diyaliz tedavisi gören hastalar, iki gün boyunca canlı tasavvuf müziği eşliğinde diyalize alınacak. Bu uygulama ile hastaların morallerinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

        Hastanenin Tıbbi Sosyal Hizmet Birimi ve Sakarya Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde hastalara 2 gün boyunca, 26 ve 27 Nisan’da saat 10.00 ve 14.00 diyalizlerinde, ud ve ney eşliğinde tasavvuf müziği ve bağlama dinletisi sunulacak. Dinleti esnasında, hemodiyaliz hastalarına çeşitli ikramlarda bulunulacak, günün anısına hediyeler verilecek. 

        Doç. Dr. Mehmet Zafer Danış, yaptığı açıklamada, kronik böbrek hastalığı tedavi sürecinin en zorlu kronik hastalıklardan biri olduğunu söyledi. Bu yüzden, hastalığın tedavisinde psiko-sosyal boyutun çok önemli olduğunu vurgulayan Danış, “Tıbbi olarak tek bir tanımı yapılan, fakat gelişiminde birbiriyle bağlantılı bir çok çevresel sorunu içeren kronik böbrek yetmezliği hastalığı, bu açıdan bakıldığında gerek tıbbi boyutuyla, gerekse sosyal yönüyle değerlendirilmesi gereken bir hastalıktır. Hem birey hem de halk sağlığını ilgilendiren bu hastalıkla mücadelede disiplinlerarsı bir çalışma ve müdahale sürecine gereksinim duyulmaktadır diyerek, bu süreçte sosyal hizmet uzmanları da doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarına katkıda bulunan meslek elemanlarıdır. Bu açıdan bakıldığında, diyaliz hastalarının sadece tıbbi teşhis ve tedavilerinin değil, aynı zamanda sosyal teşhis ve tedavilerinin de yapılması büyük önem taşımaktadır.“ diye konuştu.

        Danış, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde diyalize giren hastaların, bir nebze de olsa hastalığın vermiş olduğu etkilerden sıyrılıp, morallerinin yükseltilmesi, sosyal iyilik hallerinin geliştirilmesi için bu etkinliği düzenlemeye karar verdiklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.