Kategoriler
Haberler

Böyle ayrımcılık olmaz!

İzmir’de diyabet hastası olan 19 yaşındaki Rüya Çıralı, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için gittiği okulda, insülin pompalama cihazı sebebiyle salondan çıkarıldı. Babasıyla birlikte karakola giderek şikayette bulunan Rüya Çıralı, kendisi gibi şeker hastalarına yardımcı olmak için endokrin hemşiresi olmak istediği için sınava girmek istediğini söyledi.

        Küçük yaşta şeker hastası olduğunun ortaya çıkmasıyla tedavi görmeye başlayan Rüya Çıralı, ihtiyaç duyduğu anlarda vücudunun insülin alabilmesi için pompa cihazı kullanmaya başladı. Çıralı, geçen yıl aynı şekilde girdiği sınavda Celal Bayar Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü kazandı. Fakat kendisi gibi şeker hastalarına daha iyi bakabilmek için endokrin hemşiresi olmaya karar verdi. Tekrar YGS’ye girmek için sınava hazırlandı ve Batı Anadolu Çimento İlköğretim Okulu’na geldi. Kapıdaki görevlilere sağlık durumunu anlatan ve bu sebeple cihazı kullanması gerektiğini söyleyen Rüya Çıralı, hiç bir sorunla karşılaşmadan sınıfına girdi. Daha sonra sınıfa gelen görevli H.G., bu cihazla sınava alamayacaklarını söyleyerek öğrenciyi dışarıya çıkardı.

        Çıralı, babası Şenol Çıralı ile 100. Yıl Polis Merkezi’ne giderek şikayette bulundu. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde Biyoloji Bölümü öğrencisi olan Rüya Çıralı, amacının diyabet hastalarına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Rüya Çıralı, “Önce sınava girdim. Sınav formumu doldurdum. Meyve suyu kullanmak için izin istedim. İzni verdiler. Daha önce de bu cihazla 2 kere sınava alınmıştım. Özürlülerin gireceği yerde girmem gerektiğini söylediler. Sınavda görevli olan yetkililerden biri insülin cihazım olduğu için beni sınıftan çıkardı.” dedi. Kızı gibi milyonlarca şeker hastası olduğunu dile getiren baba Şenol Çıralı, “Sağlık Bakanlığı bu aletin ne işe yaradığını bir açıklasın. Bu işin sonuna kadar gideceğiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.