Kategoriler
Haberler

Bu da patates krizi

Rusya’nın sağlık gerekçesi ile dünyanın en büyük patates ihracatçılarından Mısır’dan alımı durdurma kararına Kahire sert tepki gösterdi. Mısır, Arap Baharı sonrası bölgede ekonomik kayıplar yaşayan Moskova’ya karşılık vermekle tehdit etti.

        Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı Mahmut İsa, “Adil olmayan bu durum karşısında ellerimiz bağlı durmayacağız. Biz de Rus ihracatçılarla ilgili karşılık prensibi çerçevesinde gerekli tedbirleri alacağız” uyarısı yaptı.

        Rusya tarım ürünleri denetleme kurulu 3 Haziran 2011’de sağlık gerekçesi ile Mısır’dan patates alımını durdurmuştu. Kurul Mısır’dan gelen patateslerde sıklıkla zararlı maddeler tespit ettiklerini açıklamıştı.

        Mısır’dan yapılan patates ithalatında kısmen yasak kaldırılsa da Eylül 2011’de yasak yeniden işleme kondu. 

        Rusya Mısır’ın Avrupa Birliği için üretim yaptığı bölgelerden patates ihracatı yapması durumunda yasağı kaldıracağını açıkladı. Moskova, Rus denetçilere izin verilmesi durumunda da Mısır’da patates ithalatına izin verecek.

        Rusya’dan en fazla tahıl ithalatı yapan Mısır’ın başta buğday olmak üzere diğer ürünlere yasak getirilmesinden endişe ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.