Kategoriler
Haberler

“Çene ve yüz deformiteleri cerrahi uygulamalarla düzeltilebiliyor”

Doç. Dr. Özgür Pektaş, anestezi ve ameliyat tekniklerinde son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığını belirterek, “Çene ve yüz deformiteleri cerrahi uygulamalarla düzeltilebiliyor. Alt ve üst çene ilişkilerinde anomaliler, doğumsal veya sonradan kazanılmış yapısal bozuklukların tedavisi rahatlıkla yapılabiliyor. Bu ve benzeri şikâyetlere sahip hastalarımız diş hekimliği kliniklerinde çene cerrahisi veya ortodonti uzmanlarına başvurabilirler.” dedi.

Prof. Dr. Mete Kıroğlu’nun başkanlığını yaptığı Çukurova Kulak Burun Boğaz Derneği, bilimsel faaliyetler çerçevesinde “Profil düzeltme: Ortognatik Cerrahi ve Rinoplasti” başlıklı toplantı, Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Kışla Sağlık Yerleşkesi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi – Ağız, Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sina Uçkan ve Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi – Ağız, Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Pektaş tarafından alt ve üst çenenin yapısal özellikleri, bu özelliklerin ve normal oranların yüz ve profil estetiğine katkıları, alt ve üst çeneye ait kalıtımsal veya edinilmiş yapısal bozukluklar, bu bozukluklarda uygulanan ameliyat teknikleri ve çene deformitesi nedeniyle opere olmuş hastaların ameliyat öncesi ve sonrasına ait görüntüleri sunuldu. Yine bu bölümde, alt ve üst çeneye yönelik deformite düzeltimi operasyonuna ait video kaydı gösterildi.

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Yılmazer de, burun estetiğinin profil ve yüz estetiği üzerindeki etkileri, burun deformitelerinde cerrahi yaklaşımları ve burun estetiği operasyonu uygulanmış hastaların ameliyat öncesi ve sonrası görünümleri hakkında bilgiler verdi.

Yaklaşık iki saat süren toplantıya, Adana’daki kamu ve özel hastanelerde görev yapan çok sayıda doktor katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.