Kategoriler
Haberler

Çocuklarda ve erişkinlerde aşılanma oranı artırılacak

Düzce İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rifat Poyraz, 5 yaş altı eksik aşılı ve aşısız çocuk kalmaması, erişkinlerde aşılama talebinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını söyledi.

        Aşılamada farkındalığı artırmak için 21 Nisan-27 Nisan tarihleri arasında yedincisi düzenlenen ‘Aşı Haftası’ dolayısıyla Çilimli ilçesi Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezi’nde düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Miktat Alan, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rifat Poyraz, Kaymakam Volkan Barış Göçmez, İlçe Jandarma Komutanı Vedat Araç, İlçe Emniyet Müdürü Salih Köse, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fazıl Ahmet Bektaşoğlu ve diğer protokol üyeleri katıldı.

        İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rifat Poyraz, Aşı Haftası hakkındaki açılış konuşmasında; çocuk ve erişkinlerde aşılama talebinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceğini kaydetti. Poyraz, bu yılki aşı haftasının ana temasının ‘bağışıklamanın önemine vurgu yaparak farkındalığı ve aşı kapsayıcılık oranlarını artırmak’ olarak belirlendiğini kaydetti. Poyraz, şöyle dedi:

        “Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı, dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında 350 bin olan vaka sayısı 2009 yılında bin 606 vaka olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizde son polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüştür. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. 2010 yılında ise ilköğretim 1. sınıfta uygulanmak üzere aşı takvimine DaBT-İPA (dörtlü karma) aşısı eklenmiş bu şekilde bu yaş grubuna ek bir doz boğmaca aşısı uygulanmasına başlanmıştır. Nisan 2011 tarihinden itibaren de 7 bileşenli aşı yerine 13 bileşenli zatürree aşısı uygulanmaya başlayarak, daha geniş koruyuculuk sağlanmıştır. Aşı uygulamaları, illimizde aile sağlığı merkezlerinde, aile hekimliği birimlerinde yapılmaktadır. Aşılar, Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.