Kategoriler
Haberler

Cumhurbaşkanlığı sağlıkta önemli bir projeye imza attı!

Cumhurbaşkanlığı himayesinde 31 Mart 2011 tarihinde başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesinin 1. yılı değerlendirme toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve diğer ilgililerin katılımıyla Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı olarak himaye edecekleri projelerde, bütün Türkiye’yi ilgilendirme ve aciliyet gibi nitelikler aradıklarını anlatarak, bir projenin Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilmesinin, sorunların ülke gündemine daha rahat taşınması anlamına geldiğini ifade etti. Dünyada en yaygın hastalıklardan birisi olan diyabetin Türkiye’deki artış hızının dünya ve Avrupa genelinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, “Modern hayatın getirdiği hızlı ve stresli koşullar diyabetin son yıllarda büyük bir hızla artmasına neden oluyor. Beslenme ve fiziksel aktivite olmak üzere yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler de bu artışı tetiklemektedir. Ancak diyabete karşı sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve normal kilonun korunması gibi tedbirler basit ama etkili yöntemlerdir.” dedi.

“DİYABET SADECE BİR SAĞLIK DEĞİL, AYNI ZAMANDA EKONOMİK BİR SORUN”

“Bu kadar kolay yöntemleri hayatımıza geçirebilmemiz ve kamuoyunu da bu konuda bilinçlendirmemiz çok önemli” diyen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çünkü diyabet tedavisi, ciddi maliyetler oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, yıllık sağlık bütçesinin yüzde 15’ini diyabetle ilgili harcamalara ayırdığını söylüyor. Ülkemizde 2010 yılında diyabete ayrılan kişi başı sağlık harcaması yaklaşık olarak 572 dolar. Bu yönüyle bakıldığında diyabetin sadece bir sağlık problemi olmadığını, ayrıca ülkemiz için önemli bir ekonomik sorun olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan, diyabetin yol açtığı sağlık sorunlarının mümkün olduğunca azaltılması, toplumun yaşam kalitesini artıracağı gibi sağlık harcamalarının ve devletin ekonomik yükünün azaltılmasını sağlayacak.”

DİYABETİ DURDURALIM PROJESİ, TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMAYA BAŞLADI

Diyabetin önlenmesi, teşhis ve tedavisinin büyük bir sorumluluk olduğuna ve toplumu sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendirerek bu sorumluluğun yerine getirmenin önemine dikkat çeken İsen, “Diyabet konusunda halkımızı bilinçlendirmek, sağlıklı yaşamın önemini benimsemiş nesiller yetiştirmek, diyabetin artan hızını yavaşlatmak ve diyabetten korunma bilincini geliştirilebilmek için Türkiye Diyabet Vakfı koordinatörlüğünde yürütülen ‘Diyabeti Durduralım’ projesini Cumhurbaşkanlığı olarak himaye etmekteyiz. Projenin henüz birinci yılında görüyoruz ki, diyabete ilişkin bir farkındalık oluşturulmaya başlanmış ve bilinçlendirmeye yönelik pek çok etkinlik gerçekleştirilmiştir. Aynı azim ve gayretle çalışmaların devam etmesini diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

DİYABETİ DURDURALIM PROJESİNDE 2. YIL HEDEFLERİ

Diyabeti Durduralım projesinin ikinci yılında, diyabetle mücadele için 48 yatılı bölge okulundaki 24 bin öğrencinin doğru beslenme konusunda eğitileceği Sen de Oku, Bilgilen, Eğlen(SOBE), üniversite öğrencilerine yönelik ‘Harekete Geç’ ve ev kadınları için ‘Çocuklar Okula, Eşler İşe, Haydi Kadınlar Yürüyüşe’ etkinlikleri hayata geçirilecek. Proje kapsamında ilk yıl yapılan çalışmaların anlatıldığı kısa bir filmin de gösterildiği toplantıda, konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen, çalışmalara katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara teşekkür belgesi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.