Kategoriler
Haberler

Doktor, hastasından şikayetçi oldu

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Acil Tıp Uzmanı Dr. Gökçe Karadana, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle bir hastadan şikayetçi oldu. 

Gökçe Karadana’nın iddiasına göre, olay dün gece 23.00 sıralarında meydana geldi. Alkollü bir hastanın taksi ile acil servise getirildiğini ve güvenlik görevlisi tarafından müşahede odasına alındığını anlatan Karadana, “Bana ‘Kasık ağrım var, ne bakıyorsun. Tedavi etsene.’ diye çıkıştı. Fazla münakaşaya girmeden ‘Beyefendi kimliğinizi alalım,işlemlerinizi yapalım.’ dedim. ‘Kimliği ne yapacaksın’ dedi ve kimliğini yere atarak karnıma yumruk attı. ‘Karnıma niye vuruyorsunuz’ dediğimde ‘Sizi boşuna öldürmüyorlar. Bana baksana niye bakmıyorsun.’ diyerek hem hakaret etti, hem de tehdit etti.” ifadelerini kullandı. 

Bu olayın ardından hastanın üroloji ve diğer tetkiklerinin yapıldığını belirten Karadana, daha sonra karakola giderek şikayetçi olduğunu, ancak aynı şekilde ifadelerin karakolda da sürdüğünü belirtti. Karakolda hastanın da ‘Bana müdahale etmedi, ben de şikayetçiyim.’ dediğini söyleyen Karadana, olayın artık bireysel bir olay olmaktan çıktığını, toplumun, artık hekimlere saldırabileceği düşüncesini taşıdığını ve bunun sonunda da bir şey çıkmayacağını düşündüklerini anlattı. 

Olay sırasında hastanenin güvenlik kameraları da olayı kayıt altına aldı. Görüntülerde hastanın acil servise gelişi ve doktor ile görüntüleri yer alıyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

“Doktor, hastasından şikayetçi oldu” için 11 yanıt

Helal olsun, hastasından şikayetçi olarak o da hakkını aramış, inşallah dişe dokunur cezalar alırlar da akılları başlarına gelir bu insan müsvettelerinin.. Sizi boşuna öldürmüyolar ne demek ya, çok kızıyorum , sen tedavi olmaya gidiyorsun, insanlara hakaret etmeye, tehdit etmeye değil…

Hastalık, insanı duygusal ve psikolojik olarak en zayıf hale getiren bir durumdur. Bu vaziyette tepkiler de marjinal olabiliyor. Doktorların da hastalara olan davranışlarına biraz dikkat etmesi, bu tür olaylara malzeme bırakmaması gerekir. Anlayış ve sabır bu meslekte çok önemli. Eğer becerilemiyorsa bu meslekten de uzak olmaları gerekir.

doktorlar acaba ne yaparak bu marjinal tepkileri artırıyorlar ve bunları önlemek konusunda siz ne yapılabileceğini düşünüyorsunuz anlamadım. ayrıca bana anlayış ve sabırın önemsiz olduğu herhangi bir meslek söyleyin, varsa eğer! ozaman azıcık sabırsız ve azıcık sinirli olan her insan evladı işsiz kalsın demektir. artı birşey daha: bir insan tıp fakültesini bitirdiyse bu işi yapabileceği anlamına gelir ki hiç kimsede size sormuyor hangi insan ne zaman hangi meslekten uzak kalsın diye.. misal benim köşedeki manavın bana verdiği elmanın birisi çürük çıksa ona sen artık manavlık yapmamı diyeyim..kısacası yukarıdaki sözlerimin vardığı yer şudur: artık bu kadar bariz hatalı durumlarda dahi topu yine doktora yıkmaktan vazgeçinde elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, birazda biz doktorların insan olduğunu unutmadan davranalım diye..umarım anlatabilmişimdir.

‘Uzman’ sen ne ayaksın?, neyin uzmanısın?, dr. deme sakın! yemezler..’marjinal tepki’ dediğin şey; öküzün biri kızın karnına ön ayaklarıyla çifte atıyor, görmedin mi? ‘kadın doktora yumruk’ yaz, görürsün nette..psikolojik olarak en zayıf haldeyken doktoru bıçakladı-öldürdü..marjinal tepki mi bu şimdi? alttan alamayan doktorluk yapmasına getirmişsin ya olayı, ne diyelim?.., en kısa zamanda bir marjinal tepki de sana dileyelim inşaallah..

Asıl siz ne ayaksınız. Bu nasıl bir üslup. İlla doktor olmam mı gerekiyor yorum yazmak için. Tek yaptığınız bu kendinizi kaf dağında görüp insanlara ahkam kesmek. Ben ölümden ve dayaktan bahsetmiyorum. İnsan gibi okuyacaksanız okuyun, öyle yorum yazın. Elbette her meslekte öyle, ama hastalıkta fizyolojik bozuklukla birlikte psikolojik travmalar da oluyor. Son derece hassas bir konu. Hastalar da aşırı tepkiler verebiliyorlar.Doktorların da psikoloji öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü eğitim alan normal vatandaş değil, doktorlardır. Benim iki eniştem de doktor ve doktorların bazı yanlış uygulamalarından onlar dahi şikayetçidir. Marjinal tepki dilemek kimsenin haddi değil, önce haddinizi bilin, sonra insan olduğunuzu hatırlayın, sonra karşınızdakinin de insan olduğunu hatırlayın, sonra benim yazdıklarıma yorum yazın. Adam gibi okumayacaksanız da yorum yazmaya kalkmayın.

Şunu da eklemekte fayda var, yorumumda MARJİNAL tepkilerin nedenini…. burayı dikkatle oku…. doktor davranışına değil, hastalığın verdiği duygusal ve psikolojik zayıflığa bağladım. Doktorların da buna malzeme vermemesi adına, biraz daha dikkatli olmasının faydalı olacağını söyledim. Yorumu nasıl okuduysanız bilemiyorum(Özellikle doktor rumuzlu arkadaş ) , tekrar okumanızı tavsiye ederim. Marjinal, kabul edilir davranış demek değil. Bunu tasvip ettiğimi ima edenler en hafif tabirle art niyetli yorum yapmaktadırlar.

“Uzman” adı altında yazan ama ancak kendine uzman olan sayın arkadaşa tavsiyem gelin bir nöbet tutalım, hasta ve hasta yakınları “marjinal” tepkileriyle seni bi tekmelesin, anana avradına sövsün, yetmesin bi de senden şikayetçi olsun… Bütün bunlar olduktan sonra da psikoloji deyip de bizim öğrenmemizi istediğin şey sende kalıyor mu bi bakalım ne dersin? Ha ayrıca bize psikoloji değil psikiyatri öğretiyorlar fakültede, ikisi başka şey, farkını da sana zahmet olacak ama bi araştır istersen…

Arkadaşım bunların yaşanmaması adına zaten fikirlerimi sundum. Ama ahkam kesmeye meraklı olduğunuzdan yorumu bile düzgün okumamışsınız. Zaten ana avrat sözdüğü, tekme tokat daldığı için MARJİNAL diyorum bunların dışındakiler zaten NORMAL davranıştır ama siz illa mevzuyu başka taraflara çekmeye meraklısınız. Benim 3 ablam hemşire, 2 eniştem doktor. Bunları tasvip ettiğimi mi zannediyorsuunuz. En az sizin kadar ben de bilgi sahibiyim merak etmeyin. Yorum yazmak için illa doktor olmama gerek yok. BENİM TAKMA ADIMA LAF ATANA KADAR, VARSA FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIN DA TARTIŞALIM. İLKOKUL ÇOCUKLARI GİBİ DOKTOR MUSUN, NEYİN UZMANIYMIŞSIN GİBİ LAFLAR SİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRÜYOR. ACIYORUM SADECE. Bu işi her fırsatta meslek çatışmasına dönüştürüyorsunuz ve bunun sorunların çözümüne hiç bir faydası yoktur. Size tavsiyem, okumadan yorum yapmamanızdır.

Şunu ekleyeyim, vatandaş eğer problemine çözüm bulabiliyorsa neden size ana avrat küfrediyor, neden sizi tekmeliyor. Siz kendinize paye vermemeye kararlısınız ya hani, hepiniz çullandınız üzerime lakabımla uğraşıyorsunuz, , burada problem nereden doğuyor onun tespitini yapın da fikir sahibi olalım. Elbette ki buna malzeme veren bazı doktorlar olacaktır, bu her meslekte vardır, çünkü beş parmağın beşi bir değildir. Hastalık psikolojisi ile YANLIŞ (Marjinali kullanmadım) tepkiler veren insanlar olacaktır. Siz bunlara CAHİL insanlar da diyorsunuz (Sizin dışınızdaki herkes öyle çünkü). Ben de biraz olsun bu tür olayların azalması adına fikirlerimi ortaya koydum. FİKRİ OLAN LÜTFEN PAYLAŞSIN, YOKSA LAKABIMLA VS. UĞRAŞACAKSANIZ HİÇ ZAHMET ETMEYİN. İLGİLENMEYECEĞİM VE OKUMAYACAĞIM.

Ben Rize Ardeşen’de oturuyorum. Burada ne yazık ki Uzman Dr. sayısı az. O yüzden doktorlarımızı da el üstünde tutarız, değer veririz. Bir çok yerde de bu böyledir, durduk yere kimse kimseye ana avrat küfretmez, saldırmaz. Hele ki doktor gibi önemli bir görevi icra edenlere. Mağara adamı bile olsa bir iyilik gören adam onu ömür boyu unutamaz. Bazı yanlış uygulamaların da olabileceğini kabul edin de, salt savunma durumuna geçmeden biraz olsun düşünmeyi de unutmayın. Bu noktada olumlu fikirlere bile saldırmaktan kendinizi alamıyorsunuz. UZMAN illa tıp alanında olunmaz. Nerelerde olunabileceğini de Asım Bey sana zahmet olacak ama biraz araştır lütfen.

Uzman arkadasa sonuna kadar katilmaktayim insan hasta oluyor tedavi olmaya gidiyor ama bazi doktorlar öyle bi muamele ediyorki senin ne isin var burda ben simdi birde sana recete yazmaklami ugrascam 4 saniye agzini ac kapat muayene bitti tamam tarzindalar biseyin yok diyerek hastayi sagligiyla ilgili şüphede birakiyorlar hastanin aklinda bir soru varsa bile sormaya cekiniyor neyse bir an önce cikayim olmadi bi özel hastaneye giderim düşüncesiyle ordan ayriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.