Kategoriler
Haberler Şiddet

Doktora şiddete İngiltere modeli

Haber: NEVİN BİLGİN , STAR

Hastanede şiddeti önleme konusunda İngiltere’yi inceleyen Bakan Akdağ “Hasta-doktor arasında sevgiyi kuvvetlendireceğiz” dedi.

BAKAN RECEP AKDAĞ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK SALDIRILARI ÖNLEMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, STAR Gazetesi ve  kanal 24’ü ziyaret etti. Akdağ, gündemdeki konuları değerlendirirken, doktora şiddet konusunda önlemler aldıklarını ve İngiltere modelini incelediklerini söyledi. Muhalefetin doktora şiddeti hükümeti zayıflatma aracı olarak kullanmaya çalıştığını belirten Akdağ, sağlıktaki sistemi saha gözlemcileriyle denetlediklerini anlattı. 

O bıçak aslında bana saplanmıştır

Bakan Akdağ, doktora şiddette Kanada, İngiltere gibi ülkelerin de sorunu olduğunu, sağlıkta dönüşüm programı ile doktora şiddetin ilişkilendirilmesinin yanlış olduğunu belirtti. İngiltere’nin bu konuda aldığı tedbirleri incelediklerini kaydeden Akdağ, şunları söyledi: “Stratejik plan hazırladık. Meslek örgütleriyle, İçişleri ve Adalet bakanlıklarıyla görüşeceğiz. Medya kampanyalarını yaygınlaştıracağız. Vatandaş ile doktor arasındaki sevgi ilişkisini kuvvetlendireceğiz. Güvenlikçi sayısı artacak, kamera sistemi, gerçek zamanlı izlemeye geçilecek. Acil servisler gibi riski yüksek yerlerde şiddete karşı alarm düğmeleri oluşturacağız. Magandalara fırsat vermeyeceğiz. Gaziantep’te  M.G. tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’a doğrulan bıçak benim böğrüme vurulmuş bıçaktır.” NEVİN BİLGİN ANKARA

Yaşargil: Hastalara ukalalık yapmayın

YÜZYILIN beyin cerrahı olarak adlandırılan 88 yaşındaki Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Ankara’da doktorlara hitap ederek “Hastalarla tıbbi terimleri kullanarak konuşmayın. Onlara ukalalık yapmayın. Hastaları anlamaya çalışın” dedi. Prof. Yaşargil, Özel Medicana İnternational Ankara Hastanesi’nde düzenlenen ve beyin cerrahisinde meydana gelen tıbbi gelişmeleri konu alan konferansta konuştu. Hastalarla diyalogun önemine işaret eden Yaşargil, “Hastalarınıza tıbbi terimleri kullanarak onların anlayamayacakları açıklamalarda bulunmayın. Ukalalık etmeyin. Hastaları anlamaya çalışın. İnsan beyninde bildiğimiz çok şey var. Hastaları anlamaya çalışın. Onlara ömür biçmeyin, morallerini yüksek tutun” dedi. Hemşirelerin önemine de işaret eden Yaşargil, “Hemşirelerin kıymetini bilin. Hastalarımız, hemşirelerimizin şefkatiyle ayağa kalkıyor” diye konuştu.

Nakil sisteminde ABD örnek alınacak

SAĞLIK Bakanlığı, organ ve doku bağışının artırılmasıyla ilgili yeni stratejiler belirledi. Antalya Organ ve Doku Nakli Sempozyumu’nda dünyanın önde gelen nakil koordinatörleriyle konuyu masaya yatıran bakanlık,  İspanyol ve Amerikan modellerini benimsedi. Bu modellere göre, bağış yapan ailelere devlet “Teşekkür” mektubu gönderecek.  Mektupta, bağış yapan kişinin ailesine, bağışladıkları organ ya da uzuvun akıbeti hakkında da bilgi verilecek. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, “Türkiye’de bağışçılara yönelik bilgilendirme toplantılarımız oluyor ancak bu hepsini kapsamıyor. Yeni yöntemde bakanlık sistematik olarak her bağış yapan aileye belli bir süre sonra bir teşekkür mektubu gönderecek.Bağışçı aile onore edilecek” diye konuştu.

Din adamlarına eğitim verilecek

Prof. Şencan, organ bağışını artırmak için YÖK ve MEB ile de görüşeceklerini belirtti. Bu kapsamda, lise ve üniversitelerde organ bağışı anlatılacak ayrıca din adamlarına da eğitim verecek.  Amerikan Ulusal Organ Nakli Koordinatörlüğünü yürüten Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şükrü Emre de, ABD’de son olarak organ bağışı kart başvurusu için Guiness rekoru denemesi yaptıklarını ve 8 saatte binlerce kişinin organ bağışı gönüllüsü olduğunu belirterek bu teşvik çalışmaları sayesinde aynı oranın Türkiye’de de yaşanabileceğini söyledi. AHMET FATİH ERTURAN  ANTALYA

KABİNE OY BİRLİĞİ İLE 6 AY DİYETE GİRDİ

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın önerisiyle, TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi milletvekilleri, 6 ay süreyle diyet yapmayı “oylamayla” kabul etti. Sağlık Bakanı Akdağ, kendisinin ve kabine üyelerinin diyet uyguladıklarını belirterek, düzenli spor yapmaya çalıştığını ve az yeme diyeti uyguladığını söyledi. Kabine üyelerine sigarayı bırakma konusunda da destek verdiğini anlatan Akdağ, son olarak Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a sigarayı bıraktırdıklarını anlattı.

Kaynak: http://www.stargazete.com/saglik/doktora-siddete-ingiltere-modeli/haber-556024

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.