Kategoriler
Haberler Şiddet

Doktorlar öldürülen meslektaşları için bakanlığa yürüdü

Ankara Tabip Odası (ATO) üyeleri, kalp damar cerrahi uzmanı Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmesini Sağlık Bakanlığı’na yürüyerek protesto etti. 

ATO üyesi yaklaşık bin 500 kişi Hacettepe Hastanesi bahçesinde bir araya geldi. “Hekimler tükendi yeter”, “Şiddete son”, “Sağlıkta şiddet istemiyoruz” dövizleri taşıyan grup buradan bakanlığa yürüdü. Yasta olduğunu belirten grup üyeleri bu nedenle yürüyüş boyunca slogan atmadı. Bakanlık önünde toplanan grup üyeleri burada ıslıklarla ve alkışlarla meslektaşlarının öldürülmesini protesto etti. 

Toplanan grup adına ortak açıklamayı ATO Başkanı Özden Şener okudu. 30 yaşında olan ve 4 aylık bebeği bulunan Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürüldüğünü belirten Şener, “Orada, Gaziantep’te, bizler gibi yıllar önce kim bilir aklında ne hayallerle hekim olmayı seçmiş bir insan, sırf doktorluk yaptığı için, sırf ‘işini yaptığı için’ öldürüldü.” dedi. 

        Türkiye’nin her bakımdan karanlıklar içinde olduğunu belirten Şener, Türkiye’de şiddetin meşru olduğunu ve yarının bugünü aratacağını belirtti. Gaziantep’te öldürülen meslektaşları için bakanlık önünde toplandıklarını ifade eden Şener, “Bugün burada onun için toplandık. Hiç tanımadığımız ama bizim okuduğumuz kitapları okuduğunu, nöbetlerde bizim gibi sabahladığını, hastaları için bizim gibi çırpındığını, bir insana bizim gibi dokunduğunu bildiğimiz bir insan için.” ifadelerini kullandı. 

Protesto gösterisi sırasında bazı doktorların gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylem, olaysız bir şekilde son buldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.