Kategoriler
Haberler

Dokuz kişinin ölümünden sorumlu bulundular

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde 26 Mayıs 2009’da çıkan ve 9 hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan yangınla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, dönemin hastane başhekimi ve yangının çıkış yeri olan görüntüleme merkezi doktorunun 8’de 2 kusurlu olduğu vurgulandı.

        Yangının ardından Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine devam edildi. ‘Taksirle yangına ve birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenen tutuksuz sanıklardan hastane eski müdür yardımcısı Mehmet Genç, eski teknik işlerden sorumlu müdür yardımcısı Yakup Güler ve elektrik elektronik mühendisi Süleyman Karapınar duruşmaya katıldı. Sanıklar arasında yer alan görüntüleme merkezinin sahibi Dr. Erol Kılıç, hastanenin eski başhekimi Osman Naci Çelik ile eski hastane müdürü Salim Özdağ duruşmaya katılmadı. 

        Duruşmada, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ce görevlendirilen bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan rapor mahkeme heyetine sunuldu. “Direktiflerin verilmemiş olması, yapılması gerekenlerin yapılmaması nedeniyle hastane başhekimi kusur sahibidir.” denilen raporda, yangının çıkış yeri olarak bilinen görüntüleme merkezi sahibi Dr. Erol Kılıç ve hastanenin eski Başhekimi Osman Naci Çelik’in 8’de 2 oranında kusurlu olduğu vurgulandı. Raporda diğer sanıkların da 8’de 1 kusurlu olduğu açıklandı. 

        Rapordaki bazı ifadeler şöyle: “Oksijen ve elektrik tesisatının aynı şafttan ve gerekli önlemler alınmadan geçirilmesi hatalı bir projelendirme olmuştur. Yangın ve özellikle duman, şafttan üst katlara sirayet ederek, hareket yeteneği olmayan acil bölüm hastalarının ölümüne sebep olmuştur. Yangın neticesinde, elektrik ve oksijen şaftlarının aynı yerden geçmesi nedeniyle 5. katta bulunan ve solunum cihazına bağlı bulunan hastaların bu yangından etkilenerek hayatlarını kaybettikleri anlaşılmaktadır. Hastanenin projelendirilmesini yapan kuruluşun sorumlu mimarıyla elektrik tesisatı ve mekanik tesisatının tasarımından sorumlu birimin başkanları yangındaki can kayıpları nedeniyle kusurludur. Hastane başhekimi 8’de 2 kusurlu. Hastanenin mimari projesinden sorumlu ekibin başkanı 8’de 1 kusurlu. Hastanenin elektrik tesisat projesinden sorumlu ekibin başkanı 8’de 1 kusurlu. Hastanenin mekanik elektrik tesisat projesinden sorumlu ekibin başkanı 8’de 1 kusurlu. Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerdeki yangın, güvenlik ve acil durumlar için önceden alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve bu tedbirlerin sistematik ve etkin bir şekilde denetlenmesiyle ilgili birimin başkanı 8’de 1 oranında kusurlu.”

        Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık avukatlarına bilirkişi raporunu incelemek için süre vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.