Kategoriler
Haberler

Döner sermaye önceliğimiz!

Sağlık-Sen, toplu sözleşme taleplerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı. Sağlık-Sen’in toplu sözleşme masasına götüreceği taleplerin en başında ‘döner sermaye’ konusu yer alıyor.

Sağlık Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, toplu sözleşme yasasının TBMM’de kabul edilmesi ile kamu çalışanlarının sosyal ve özlük haklarındaki sorunlara nokta koymak istediklerini belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Toplu sözleşme masasından çalışanlar adına güzel haberlerle kalkmak istiyoruz.” dedi. Döner sermaye dağılımında adil bir düzenleme yapılmasını istediklerini kaydeden Memiş, bazı hastanelerin kimi zaman gelirlerinin yüzde 15-20’si gibi bir oran üzerinden personeline döner sermaye dağıttığını belirtti. Memiş, toplu sözleşme görüşmelerinde personele dağıtılan oranın kurum gelirlerinin yüzde 50’sinden az olmamasını isteyeceklerini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÜRETTİKLERİ HİZMETİN KARŞILIĞI VERİLMİYOR

Toplu sözleşme görüşmelerinde çözüm bekleyen birçok sorunu gündeme getireceklerini kaydeden Memiş, diğer kamu çalışanlarının ek ödemelerinde olduğu gibi sağlık çalışanlarının hak ettiği döner sermayelerinin ek ödeme kadar olan kısmının da her ayın 15’inde maaşla birlikte verilmesi gerektiğini belirtti. Memiş, ek ödeme tutarı olan söz konusu kısmın vergiden muaf tutulması ve emekliliğe yansıtılması taleplerini de toplu sözleşme masasına getireceklerini ifade etti.

Üniversite hastanelerinde görev yapan hekimlerin garanti gelir oranlarının, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan hekimlerde olduğu gibi artırılması gerektiğinin altını çizen Memiş, “Bu sayede üniversite hastanelerinde görev yapan hekimlerin de emeklilik hak kayıpları engellenmiş olur.” ifadesini kullandı. Yalnızca hekimlerin değil hekim dışı personelin de üniversitelerde mağduriyet yaşadığını hatırlatan Memiş, “Üniversite hastanelerinin döner sermaye dağıtımı birbirinden çok farklı olabilmektedir. Sağlık Bakanlığı hastanelerine benzer şekilde genel bir uygulama birliği sağlanmalıdır.” dedi. 

Sağlık çalışanlarının 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunduğuna dikkat çeken Memiş, açıklamasında şu hususlara yer verdi: “Sağlık çalışanlarımız ne yazık ki birçok mesleki riskle de karşı karşıyadır. Buna rağmen ürettikleri sağlık hizmetlerinin karşılığında hak ettikleri döner sermayelerine, tavan oranları ve katsayılardaki adaletsizlikler nedeniyle el konulmaktadır. Özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışan hekim dışı personele ödenen döner sermayeler son yönetmelik marifetiyle daha da düşürülmüştür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.