Kategoriler
Mevzuat

Eczacılık kanunu değişiyor

Eczacılar ve eczaneler hakkındaki bazı maddelerin yapılacak düzenlemeye ilişkin kanun taslağının, 16 Mayıs Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne gelmesi bekleniyor. Kanun, Meclis’ten geçmesi halinde 3 bin 500 kişiye bir eczane uygulamasına geçilecek.

        TBMM Sağlık Komisyonu’nun alt komisyonu kanun taslağını üst komisyona sevk etti. Komisyon’da perşembe günü görüşülecek olan kanun taslağının, 16 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor. Taslağın TBMM’den geçmesi halinde eczacıları birçok yenilik bekliyor.

        Türkiye Eczacılar Birliği Heyet Üyesi Ahmet Özçavuşoğlu, Türk Eczacılar Birliği’nin hazırladığı kanun taslağının Sağlık Bakanlığı’nın alt komisyonunda kabul edilerek, üst komisyona havale edildiğini söyledi.

        Çavuşoğlu, “ Perşembe günü üst komisyonda görüşülecek olan kanun taslağı, Meclis’in gündemi yoğun olmaz ise 16 Mayıs’ta genel kurulda görüşülmesi planlanıyor.” dedi. Kanunun yasalaşması halinde 3 bin 500 kişiye bir eczane uygulamasına geçileceğinin altını çizen Özçavuşoğlu, eczacılar içinde puanlama sistemi getirileceğini ifade etti. Bitkisel ürünlerin de eczanelerde satılmaya başlanacağını açıklayan Özçavuşoğlu, cirosu yüksek olan eczanelere eczacı çalıştırma şartı getirileceğini de belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.