Kategoriler
Haberler

Ege’de çocuklara çizgi film izletilerek diş tedavisi yapılıyor

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özant Önçağ, kliniğe gelen çocuklara ilk önce anlat-göster-uygula taktiği ile aletleri tek tek tanıttıklarını söyledi.

Nihal Işık– Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde kliniğe giren çocuğa hemen tedavi uygulanmıyor. Çocuk önce kapıda gülümseyen bir yüz ile karşılanıyor, daha sonra çocuğun anlayacağı dilde anlat-göster-uygula ile aletler tanıtılıyor. Çocuk biraz rahatladıktan sonra da çizgi film açılıyor ve çocuklar daha rahat koltukta kalabiliyor. Serbest diş hekimlerinin de, hastanelerde çalışan hekimlerinde çocuklara yeterli zaman ayırması ve yetişkinlerin arasında çocuklar muayene etmemesi konusunda hassas davranılması gerekiyor. Çocuklara özel bir davranış yöntemi ile yaklaşmak bir sanat olduğu kadar, bilim olarak da görülüyor. Hekimin çocuğun yerine kendini koyup, empati yapabilmesi tedavi de başarıyı artırıyor.

Çocuk diş hastanesi olsun

0-3 yaş grubu çocuklarla iletişim kurmanın çok zor olduğunu anlatan Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özant Önçağ, bu yaş grubunda yanlış beslenme nedeniyle oluşan erken gelişen çocukluk çağı çürükleri ile çok sık karşılaştıklarını belirtti. Prof. Dr. Önçağ, “Dişlerdeki tüm çürük dişlere uygulama yapmak için uzun bir zaman gerekiyor. Bu çocuklar uzun süre koltukta sabit oturamadıkları için, çaresiz kaldığımız zamanlar olabiliyor. Bu zamanlarda temel davranış yönetimi yöntemlerini kullanıyoruz. Çocuk verilen mesajları yine alamazsa ileri davranış yönetimi yöntemlerini uygulamaya gidiyoruz. Bu noktada bize yardımcı olarak ilaç kullanarak sakinleştirme yada genel anestezi ile tam ağız bakımı yapabiliyoruz. Sadece çocuklara ait tam donanımlı diş hastanesi olmasını çok isteriz” dedi.

Oyun masası favori

Günde yaklaşık 200 çocuk hastanın diş tedavisini yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Önçağ, “Çocuk diş hekiminine getirilmeden  önce evde hazırlanmalı, bilgilendirilmeli. Dişini çektiririm, iğne yaptırırım gibi yanlış mesajlar kullanılmamalı. ‘Bize yardım edersen ağrın hemen geçecek’ gibi olumlu, onun kolay anlayacağı cümleler söylenmeli. Koltuğa oturan çocuğa anlat-göster-uygula ile alet tanıtıldıkdan sonra, çizgi film açıyoruz. Bazen izlerken dalıp gidiyorlar. Ayrıca çocuklar üzerinde oyuncaklar bulunan oyun masamızın başından da ayrılmıyor. Çocuk dost alanlarının oluşturulması, çocukların tedavi öncesi stres atmaları için önemli. Keşke klinikte daha çok boş alanımız olsa, oyuncaklı masalardan daha çok yerleştirebilsek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.