Kategoriler
Haberler

Eğer bu iddialar doğru ise

Bize bir hekim arkadaşımız tarafından aşağıda sıralanan iddialar iletildi. Eğer iddialar doğru ise durum çok vahim, arkadaşlarımızın yeterli can güvenliği yok. Sağlık Bakanlığı’dan bu konuda acilen bir açıklama bekliyoruz. Lütfen gerekli tedbirleri alın.
Bizler ülkemizin her yerinde canla başla görev yapmaya hazırız ancak can güvenliğimizi sağlamanız önceliğimiz!
xxx
Bildiğinizi düşündüğüm şeyleri kısa geçip buradaki durumu bildirmek istiyorum.
Suriye sınırından geçerek Türkiyeye sığınan Suriye vatandaşları için Kilis-Suriye sınırında bir konteynır kent kuruldu.  Geçiş yapan kişinin sayısı fazla olduğundan dolayı Suriye vatandaşları Hatay’dan yerleşmeleri için gönderildi ancak konteynır kent henüz tamamlanmamış durumdaydı ve Kilis’teki hiç bir yöneticinin ne yapılacağı konusunda fikri yoktu. Hafta sonu Pazar günü 3 doktor (Pediatrist, genel cerrah, dahiliye) gönderilen Suriyelilerin hepsini (o gün için 1000-1500 kişinin gelmesi planlanıyordu) Kilis Emniyet Müdürlüğü’nün  “nezarethane”sinde iki masa, bir örtü, bir eldiven kutusu ve steteskopla muayene etmemizi vali emretti. Kendi de gelerek nezarethanede biz hasta bakarken ziyaret etti ve bu görevdeki özverimiz için teşekkür ederek uzayacak mesaimize katlanmamız gerektiğini söyledi. Daha sonra hepsinin muayenesi yetişmeyeceğinden sadece şikayetleri olanları muayene ederek ancak sabaha karşı sonlandırabildik.
Hazır olmayan konteynır kente yerleştirilen Suriye vatandaşlarına sağlık hizmeti verilmesi şart görülüyordu. Ancak bu konuda hiç bir hazırlık veya altyapı hazırlanmamıştı. Kilis Devlet Hastanesi doktorlarıyla irtibata geçerek hafta içi ve hafta sonu resmi bir yazı veya görevlendirme olmadan “hadi sen bir git bak” dendi. Ve doktorlarımız da iyi niyetle yaklaşarak konteynır kentte gittiler ve Suriye vatandaşlarını muayene ederek gerekli gördüklerini hastaneye sevk ettiler. Daha sonra görevlendirmeler de yapılarak doktorlar konyetnır kente gönderildi. Ancak 9 Nisanda sınırda yoğun çatışmalar başladı. Konteynır kent sınırdan bir taş atımı mesafede kurulmuş durumda idi. Suriye tarafında başlayan çatışmada atılan kurşunların yönü bazı noktalarda Türkiye tarafına yöneldi. Konteynırlarda bir çok delik açıldı. Suriye tarafında yaralananlar dışında Türkiye tarafındaki konteynır kentte yaralananlar oldu. Bunlardan biri de T.C. vatandaşı bir tercüman idi. Ek olarak doktorlarımızı koydukları pislikten geçilmeyen, hiç bir şekilde muayene ortamı olmayan bir konteynırın etrafı mülteciler tarafından sarıldı. Türkiye tarafındaki mültecilerin de galeyana gelerek bağrışmalarla doktorlara sataşmaları oldu. Tercümanlara gelen bir telefonla can güvenliklerinin olmadığı belirtildi. Tercümanlar sivil olarak ortamı terk ettiler. Arkada kalan doktorlar konteynırın içinde yaklaşık 2 saat mahzur kaldılar. Genel cerrah arkadaşım ailesini arayarak beni bir daha göremebilirsiniz diyerek helalleşti. Cep telefonuyla yapılan görüşmelere rağmen (başhekim, başhekim yardımcısı, emniyet vb.) bu süre boyunca gelen giden olmadı ve doktorlarımız bu süre sonunda konteynırın arkasına yaklaşan bir ambulansa arka pencereden atlayarak ulaştı ve kaçtılar. Sonrasında görevlendirmeler kesildi ve aile hekimleri konteynır kente gönderildi. (Rızaları dışında, zorlamalarla..) Ayrıntılarını bilmediğim bir şekilde aile hekimlerinin de oradaki görev süresi bu hafta ortasında sona erdi.
Dr Ersin Arslan’ın başına gelenlerden sonra dün binlerce doktor yürüyüş yaptı. Bizim hastanemizden Antep’teki cenazesine katılanlar hakkında poliklinikler teker teker gezilerek çalışmıyor-görev yerinde değil diye tutanak tutuldu ve soruşturma açılacağı belirtildi. Başhekimlik bunu aslında kendilerinin de istemediklerini ama üst mevkilerden (kim olduğunu bilmiyorum) dayatma olduğundan yapmak zorunda olduklarını belirttiler. Doktorlar arasındaki reaksiyon çok büyüyünce başhekimlik bunu işleme koymadı. Başhekim ve yardımcılarının kendi pozisyonlarını koruma amaçlı üst mevkilere iyi gözükme peşinde insanlar olduğunu bu davranış gösteriyor diye düşünüyorum.
Gaziantepteki faciadan sonra sağlık bakanı güvenliği arttırmak için çalışmalara başladık diye açıklamalar yapıyor. Bu sırada Kilis Devlet Hastanesi uzman ve pratisyen doktorları burada kurulan hastanede görev yapmak üzere gönderilmek isteniyor. Eğer gitmezsek soruşturma açılması, disiplin cezası verilmesi ve gerekirse polis zoruyla götürülmesi şeklinde vali ve vali yardımcısından uyarılar aldık. Bu kadar çabamızın sonunda bugün hastanede bir toplantı yapıldı. İl sağlık müdürü, AKP milletvekili Fuat Akkuş, Vali Yusuf Odabaş oradaydı. Konteynır kentin Türkiye’nin prestij meselesi olduğu, dış dünyanın bizim oradaki bir fotoğrafla bizi değerlendirdiğini, özveri yapmamız gerektiğini dinledik. Güvenlik konusundaki endişelerimizi dile getirdiğimizde vali açıklamasını yaptı. Kampın tamamlandığını, güvenliğin sağlandığını belirtti. Başımıza bir şey gelirse ailelerimize ne diyeceksiniz sorusunu konuyu çok fazla uzatmayalım cevabıyla yanıtladı.
Kamp tamamlanmış olsa bile bizim endişelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Kamp sınırın hemen yanında. Yeni kurulan ve görev yapılmamız istenen çadır hastane kampın ortasına yakın bir şekilde konumlandırılmış ve buradaki tek önlem olarak gözüken tel örgü! Ayrıntılarını bilemeyiz ancak Suriye vatandaşlarının hiç bir şekilde incitilmemesinin emniyet güçleri arasında bir emir olduğu söyleniyor. Üstte anlattığım olayda ortadan ilk kaybolanların emniyet güçleri olduğunu söylüyor arkadaşlarım. Kampın biten halinde de emniyet güçlerinin yerleşkesi kampın en dışına konumlandırılmış durumda!  Toplantıda dile getirdiğimiz hastanenin başka bir bölgeye taşınması, hastaların kilis devlet hastanesine getirilmesi (ki zaten şu anda da gelebiliyorlar..) istekleri yanıtsız kaldı.
Yeni kurulan hastane Kilis devlet hastanesi yanında çok ilkel bir durumda. Oradaki komik imkanlarla doktorların çok bir işe yaramadığını giden arkadaşlarımız söylüyor. Sadece şov amaçlı bir niyetle bunca yıllık eğitim ve çabamızın saygı gösterilmeden emir-dayatma ve tehditlerle hiçe sayılması hepimizi çok üzdü. Son günlerde Suriye’de ateşkes konusundaki uzlaşmanın çatladığına dair haberler artarken, tüm bu bahsettiğim yönetimler tüm hastane hekimlerini görevlendirme kararını aldı ve “telefonla” görev bildirimleri başlattı.
İlginiz olursa, teşekkürlerimi sunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.