Kategoriler
Haberler

Gönüllü doktorlar Somalili mültecilerin yardımına koştu

Konyalı 4 doktor, gönüllü sağlık hizmeti vermek için Kenya’ya gitti. Gönüllü doktarlor, Kimse Yok Mu Derneği’nin Kenya’nın Somali sınırındaki Dadab kampında kurduğu Tıp Merkezi’nde 15 gün görev yapacak.

Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) ve Kimse Yok Mu Derneği’nin ortaklaşa organize ettiği sağlık hizmetlerine destek veren Konya Aile Hekimleri Derneği’ne (KONAHDER) üye dortorlar Adil İnan, Ramazan Afyon, Halil Önen ve sağlık memuru Gültekin Ertekin, bu sabah Kenya’ya hareket etti. Gönüllü Türkdoktorlar yaklaşık 600 bin Somalili mültecinin yaşadığı Dadab kampında 15 gün sağlık hizmeti verecek. Gönüllü Türk doktorlar adına konuşan Dr. Adil İnan, “Kimse Yok Mu Derneği’nin Dadab’da kurduğu Tıp Merkezi 1 Nisan’dan itibaren sağlık hizmeti vermeye başlayacak. Tıp Merkezi’nde Türkiye’den Kenya’ya gidecek gönüllü hekim arkadaşlarımız hizmet verecek. Gönüllü doktorlar Dadab’da 15’er gün nöbetleşe görev yapacak. Kimse Yok Mu Derneği Tıp Merkezi’nde ilk nöbeti Konya Aile Hekimleri Derneği üyesi doktorlar olarak bizlerin yerine getirecek olması ayrı bir mutluluk vesilesi. Bu insani göreve ilk bizim gidiyor olmamızdan dolayı ayrıca sevinçli ve mutluyuz.” dedi.

Gönüllü Türk doktorlar Kimse Yok Mu Derneği Tıp Merkezi’nde Dadab kampında kalan mültecilerin sağlıkla ilgili şikayetlerine ayakta tedavi ve küçük cerrahi operasyonlarla cevap verecek. Dört kişiden oluşan Konya sağlık ekibi, 15 günün sonunda sağlık hizmeti nöbetini Kırşehirli sağlıkçılara devredecek. Kimse Yok Mu Derneği Tıp Merkezi, gönüllü Türk doktorların 15’er gün nöbetleşe yapacakları görevle Somalili mültecilere sürekli ve kalıcı sağlık hizmeti verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.