Kategoriler
Haberler

“Günde 250 reçete yazan doktor tespit ettik, denetimleri hızlandıracağız”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, bazı illerde gerçekleştirdikleri denetimlerde ilginç olaylarla karşılaştıklarını söyledi. Özel hastanede bir doktorun günde 250 reçete yazdığını tespit ettiklerini belirten Acar, “Bir doktor her gün 250 reçete yazabilir mi? Ama yazmış. Belki bir gün yoğundur, acil hastalar geliyordur, yazabilir. Ama her gün 250 reçete yazılabilir mi? Sınırlı sayıda da olsa. Bunlarla da karşılaştık. Gereği neyse yapacağız.” dedi. Bunun yanında yoğun bakım yatağı olmadığı halde 94 özel hastanenin de yoğun bakım işlemi yapmış gibi toplam 4 milyon 72 bin TL’yi kuruma fatura ettiğini belirlediklerini kaydeden Acar, 14 hastanede de gelen her hastaya en az bir tane MR ya da tomografi çekildiğine rastladıklarını aktardı.

SGK Başkanı Acar, Antalya’da Sağlık Bakanlığı ve Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’nin işbirliğiyle düzenlenen ‘Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları-3’ toplantısına katıldı. Acar, toplantıda yaptığı konuşmada, sağlık alanında yapılan çalışmaları ve tespit ettikleri suistimalleri anlattı. Sağlık alanındaki suistimallerin genel olarak verilmeyen hizmetlerin kuruma fatura edilmesi üzerinde yoğunlaştırdığını vurgulayan Acar, her toplantıda bu konuyu dile getirmek istemediğini, 2012 yılında bunları ortadan kaldıracak gerekli adımları atacaklarını bildirdi.

Hastanelerde bundan sonra risk odaklı denetim modeline geçeceklerini bildiren Fatih Acar, “Denetimlerde önceden klasik metotlar kullanıyorduk. Artık denetimlerimizi risk odaklı model üzerinden gerçekleştireceğiz. Amacımız suiistimalleri ortadan kaldırarak sağlık hizmetlerinin verimli bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlamak.” diye konuştu. Suistimalleri denetlemek için bazı parametreler belirlediklerini kaydeden Acar, şöyle devam etti: “En çok reçete yazan doktorlar kimler, en çok yazılan ilaçlar hangileri, hangi doktorlar tarafından yazılıyor, en çok hangi eczanelere reçete gidiyor, en çok tetkik ve tahlil yapan hastaneler hangileri, en çok işlem gören ilk 10 branş hangileri ve hangi doktorlar tarafından yapılıyor, bu ve buna benzer kriterleri belirledik. Bu çerçevede bazı illerde denetimlerimize başladık. Diğer illerde de önümüzdeki günlerde başlayacağız.” Bu yanlış uygulamalara karşı e-reçete, avuç içi damar izi okuma yöntemini gibi bazı tedbirleri de hayata geçirdiklerini hatırlatan Acar, bu konuda gerekli altyapının mevcut olduğunu ve 1 Temmuz itibariyle uygulamaya başlanacağı haberini verdi.

ÖZEL HASTANELERE 6,8 MİLYAR LİRA BÜTÇE AYRILDI

Fatih Acar, 2002-2011 yılları arasında yapılan sağlık harcamalarıyla ilgili de bilgi verdi. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması sonucu hastane ve doktora erişimin kolaylaştığına işaret eden Acar, “Yılda hekime müracaat sayısı 2002 yılında 2, 2010’da 7,3, 2011’de de 8’e ulaştı. 2011 yılında kamu sağlık harcamaları 2002 yılına oranla nominal yüzde 354, reel yüzde 91 artışla 45,1 milyar TL olarak gerçekleşti. Tedavi harcamaları ise 2011 yılında 2002 yılına göre nominal yüzde 507, reel olarak da yüzde 155 artış kaydederek 25,5 milyar TL olarak gerçekleşti.” bilgilerini verdi.

Geçtiğimiz süreçte bütçeden özel sağlık hizmet sunucularımıza ciddi bir pay ayrıldığını da dile getiren Acar, şunları kaydetti: “Özel hastanelere yapılan ödemeler 2002 yılından bu yana nominal olarak yüzde 1066, reel olarak ise yüzde 390 oranında bir artış göstermiştir. 2011 yılın için sadece SGK tarafından özel sağlık hizmet sunucularına 5,6 milyar lira pay ayrılmış iken 883 milyon bütçe aşımı ile toplam 6,4 milyar TL seviyelerine çıkmıştır. 2012 yılı için ise özel sağlık hizmetleri sunucularına kurum olarak 6,8 milyar TL bir bütçe ayırdık. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması ve sağlığa ayrılan bütçe artırılması sonucunda sağlık hizmetlerinde sorun var diyenlerin oranı 2003 yılında yüzde 44 iken bu oran 2010 yılında yüzde 17’ye düşmüştür. Sağlık hizmetlerinde memnuniyet oranı 2003’te yüzde 39 iken bu oran 2010 yılında yüzde 73’e çıktı.” SGK Başkanı, özel hastaneleri yersiz ilave ücret alınması konusunda da uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.