Kategoriler
Haberler Şiddet

Hekime yönelik şiddete karşı Sağlık Bakanlığı hukuki destek verecek

Hastanelerde hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını eleştiren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Kasapoğlu, hiç kimsenin hastanelerde hekimlere veya hastalara karşı kötü muamelede bulunma hakkının olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerde sağlık personeline karşı artan saldırıların önüne geçmek amacıyla hazırladığı yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıklayan Dr. Kasapoğlu, bundan sonra muhtemel bir saldırı durumunda hukuki anlamda bütün imkanların kullanılacağını kaydetti. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın da yönetmeliği olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde hekimlere yönelik artan şiddet olaylarını engellemek için hazırladığı ‘Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’ yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan tüm sağlık çalışanlarına, görev başında şiddete maruz kalması halinde hukuki yardım yapılabilecek.

Yeni duruma ilişkin Cihan’a konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, yönetmeliğin hekimlere yönelik şiddeti önleyebileceğini belirtti. “Samsun Sağlık Müdürlüğü olarak personelimize karşı görevlerinden dolayı işlenen fiiller karşısında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada hukuki olarak bütün imkanlar kullanılacak ve personelimizin mağdur durumda kalmaması sağlanacaktır.“ açıklamasında bulunan Dr. Kasapoğlu, hastanelerde hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını eleştirdi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kasapoğlu şöyle konuştu: “Gaziantep akciğer kanseri tedavisi gören dedesinin ölümünü hazmedemeyen hasta yakını tarafından öldürülen meslektaşımız Dr. Ersin Arslan kardeşimizi rahmetle anıyoruz. Bu çok kötü bir şey. Sağlık çalışanları sürekli şiddete maruz kalıyor. Bir astsubay çıktı acilimizdeki hekimimizi tabancasının kabzasıyla dövdü, başka bir hastanede doktor hanıma saldırdılar. Duymadığımız bir sürü olay da var. Hekimlere yapmış oldukları işten dolayı saygı duymak gerekiyor. Doktor arkadaşlarımızla görüştüğümüzde empati yapmalarını, vatandaş gözüyle yaklaşmalarını ve iyi muamelede bulunmalarını tavsiye ediyorum. Buna rağmen bu hadiseler oluyor. Doktor da haklı olabilir vatandaş da. Ne olursa olsun kimse kimseye kötü muamele yapma hakkına sahip değildir.”

Yönetmelikle ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın ise son zamanlarda hastanelerde hekimlere ve sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete karşı tüm Türkiye’de gösterilen tepkilerin, bakanlığı harekete geçirdiğini bildirdi. Genelgenin de bunun sonucu olduğunu ifade eden Yard. Doç. Dr. Günaydın şu görüşleri dile getirdi: “En azından bu konuda atılmış bir olumlu adımdır. Ancak şiddetin engellenmesi için sağlık çalışanlarının kaybettiği saygınlığın ve güvenin kazandırılması gerekmektedir. Bu konuda da çalışmalar yapmasının daha olumlu sonuçlar verebileceğini düşünüyorum. Özellikle hekimlerde kaybolmuş moral motivasyonun yeniden kazandırılması için hekimlerin özlük haklarının, maaşlarının, performans sisteminin yeniden gözden geçirilerek hekim odaklı düzenlenmesi için gerekli çalışmalar yapılması, hükümetin ve Sağlık Bakanlığı’nın hekimine sahip çıktığının bir göstergesi olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.