Kategoriler
Haberler

İKÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinde Hemşireliğe İlk Adım Töreni Gururu

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde eğitim gören 87 kız, 16 erkek toplam 103 hemşire adayı ant içerek meslek hayatlarını ilk adımı attı.İKÇÜ’nün ilk öğrencileri olan hemşirelik bölümü öğrencilerinin kliniklere giriş sembolü olarak düzenlenen “hemşireliğe ilk adım” töreni Çiğli Belediyesi yeni hizmet binasında gerçekleştirildi.

Törene İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tancan Uysal, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Malas, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Demir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vedat Pazarlıoğlu, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Okur, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Hemşirelik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Yasemin Tokem, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yard. Doç. Dr. Aşkın Haluk Yıldırım, İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Behzat Özkan ve akademisyenler katılırken; genç hemşire adaylarının aileleri yoğun ilgi gösterdi.

İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan yaptığı konuşmada kısa süre içinde sürekli yenilenen İKÇÜ’nün başarılı ve kendinden emin adımlarla gelişmesine şahit olmaktan gurur duyduğunu ifade etti Akhan, bu süreç içinde aileleri tarafından emanet edilen İKÇÜ öğrencilerinin önce iyi birer fert, sonra da donanımlı birer hemşire olmaları adına, Üniversite olarak tüm imkânları seferber etmekte olduklarını belirtti. Sağlık sektöründe yaşanan gelişmelerin, hayata geçirilen projelerin, son derece önemli olduğunu söyleyen İKÇÜ Rektörü Prof. Dr Akhan, “Türkiye, günümüzde sağlık alanında attığı adımlarla dünyanın dikkatini çekmekte, sağlık alanındaki yenilikler ve uygulamalar diğer ülkelere örnek gösterilmektedir. Yaşanan sorunları ise en aza indirgemek, vatandaşımıza kusursuz sağlık hizmeti sağlamak, sağlık çalışanlarımızın mesleklerinde yaşadığı eksiklikleri tamamen ortadan kaldırmak, uzun ama el birliğiyle üstesinden gelinebilecek bir süreçtir. Anahtarı özveri olan bu meslekte, siz değerli Çelebi adaylarına, bu uzun ve özverili yolda, her zaman destekçiniz olduğumuzun altını çiziyorum “diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Tancan Uysal ise fakülte olarak hedeflerinin başında, uluslararası düzeyde lisans ve lisansüstü eğitim öğretim faaliyetlerini başlatma ve sürdürme, alanında en üst düzeyde ve kalitede bilimsel araştırmalar yürüterek toplumla bütünleşik lider bir fakülte olmanın yer aldığını kaydetti. Uysal, “Sizler birer İKÇÜ’lü olarak fakültemizden aldığınız eğitimle, bilgiyle,  ahlakla ve terbiyeyle yetiştirilerek, öncelikle kendinize faydalı insanlar olacaksınız, geleceğinizi mutlu bir gelecek olarak inşa edecek ve fırsatları ve imkânları bulmuş olacaksınız. Aydın kimliğiniz ile Atatürk İlkeleri doğrultusunda, çağdaş bir eğitimle yetişmenin önemini bilen, insan sevgisi ile dolu olan bir sağlık çalışanı olmanız en büyük dileğimdir ”dedi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Hemşirelik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Yasemin Tokem, ilk öğrencilerinin bu mutlu gününü paylaşmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek son derece başarılı bir yıl geçirdiklerinin altını çizdi. Tokem, “Sizler için ne büyük bir şanstır ki; sadece İzmir’in değil, aynı zamanda Türkiye’nin de hem kadrosu hem de sahip olduğu tüm imkanları açısından en donanımlı hastanelerinden birinde, Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde, öğrendiklerinizi pekiştirme ve uygulama yapma imkanına sahip olacaksınız” diye konuştu.

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak da konuşmasında İKÇÜ’nün Çiğli’de kurulmasının ilçe için büyük kazanım olduğunu vurguladı. “Bu özverili çalışmalarda bizlerinde ufak da olsa payının olduğunu bilmek bizlere büyük mutluluk veriyor.  Öğrencilerimizin eğitime başlarken ki heyecanını hep birlikte paylaştık. Şimdi onların bu özel gününde bu anlamlı törende bir arada olmak bizler için gurur verici bir paylaşım” dedi.

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Behzat Özkan da İKÇÜ hemşirelik bölümü öğrencilerinin bu anlamlı gününde yanlarında olmak ve heyecanını paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Tüm Hemşire adaylarına hayat boyu başarılı bir meslek yaşamı temennisinde bulundu.

Öğrenciler adına Burcu Durak’ın teşekkür konuşmasının ardından Çelebili öğrencilerden oluşan halk dansları topluluğunun sergilediği zeybek gösterisi büyük ilgiyle takip edildi.

Tören protokolün rozet takdimi ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Yasemin Tokem’in eşliğinde içilen Hemşirelik andı ile sona erdi. Törenin sonunda gerçekleştirilen kokteylde aileler, Genç Çelebi Hemşire adaylarının gururuna ortak oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.