Kategoriler
Haberler

İl halk sağlığı müdürlükleri uygulaması başladı

Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yeni teşkilatlanmayla illerdeki sağlık hizmetleri, üç ayrı birim tarafından verilecek. 2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı teşkilatının yeniden yapılanması uygulaması neticesinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu oluşturuldu. İllerde buna bağlı olarak halk sağlığı müdürlükleri kuruldu. Bu birimler, halkın bilinçlendirilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması konularında çalışmalar yapacak.

Atamaları yapılan il halk sağlığı müdürleri 1 Nisan’dan itibaren görevlerine başladı. Erzurum, kısa sürede yeni teşkilatlanmayı sağlayan illerden oldu. Erzurum İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Cumhur Hakkı Çankaya, bir basın toplantısı düzenleyerek, yeni düzenlemeye göre ildeki bir çok sağlık hizmetinin kendi birimleri tarafından sağlandığını duyurdu.

Çankaya, “Yeni süreçte aile hekimliği, toplum sağlığı, adli tıp, bulaşıcı hastalıklarla mücadele hizmetleri çalışma alanımızda olacak.” dedi. Çankaya, ayrıca, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı, alkol, madde bağımlılığı konularında vatandaşın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapacağını açıkladı.

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün görev alanına giren diğer bir konunun, kadına şiddetle mücadele için uygulanacak eğitimler olduğunu söyleyen Çankaya, “Bu konuda eğitimler düzenleyip, yeni programlar hazırlayacağız.” ifadelerini kullandı. Çankaya, Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’nın il düzeyinde yürütülmesi için çalışmalar yapacaklarını da açıkladı.

Erzurum İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik de 1 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlanan bu sistemle kurumun Sağlık Bakanlığı’nın ildeki temsilcisi konumuna geldiğini dile getirdi. Vançelik, sağlık müdürlerinin ayrıca, valinin sağlık danışmanı görevinin de bulunduğunu sözlerine ekledi. Kamu Hastaneleri Birliği’nin kurumsallaştırma çalışmasının devam ettiğini aktaran Vançelik, bu süre içerisinde Kamu Hastaneleri Birliği sekreterlik görevini il sağlık müdürlüklerinin yürüteceğini belirtti. Yeni yapılanmada koordinasyon, özel hastaneler, 112 ve eczacılık ile ilgili birimlerin sağlık müdürlüklerinin görev alanında kalacak.

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü’yle ilgili bilgilere ulaşmak isteyen vatandaşlar, www.ehsm.gov.tr adresini ziyaret edebilir. Ayrıca, iletisim@ehsm.gov.tr elektronik posta adresi üzerinden ve 444 3476 (EHSM) numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.