Kategoriler
Haberler Mevzuat Şiddet

İşte doktor öldürmenin cezası! *önemli

Av.Sanem Aytekin

Hepinizin bildiği gibi çok üzücü bir olay ile karşı karşıya kaldık. Gencecik bir fidanı, Dr.Arslan’ı kaybettik. Üzüntülüyüz. Hem de çok. Peki bunu yapan katil ne kadar ceza alacak, süreç nasıl olacak. 

asistanhekim.org Hukuki Danışmanı Avukat Sanem Aytekin bu konu ile ilgili bize detaylı bir açıklama yaptı.

Uzm. Dr. Ersan ARSLAN bir hasta yakını tarafından öldürüldü.  Görevi nedeniyle hayatını kaybeden hekimin ölümü büyük üzüntü yaratırken failinin ne şekilde yargılanacağı ve alacağı ceza merak konusu.  Yargılama aşamasında sunulan delillerin ve Mahkemenin takdirinin ne olacağını şimdiden bilmek imkansız olsa da failin alabileceği cezaya ilişkin olasılıkları hesaplamak mümkün. Şöyle ki;

Kasten adam öldürme müebbet hapis gerektirir ama…

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 81/1 maddesine göre bir insanı kasten öldüren kişi müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. TCK’nın 82/1-g maddesinde ise kasten adam öldürme suçunun kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlenmesi halinde failin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır.

Dava Savcılık tarafından sanığın md. 81/1’e göre cezalandırılması için açılabileceği gibi failin üzerine atılı suçun adam öldürmenin nitelikli hali olarak kabul edilmesi durumunda md. 82/1-g’ye göre de açılabilir.

İlk etapta 12 – 18 yıl ceza alabilir ancak yaşı 18’den küçük

Mahkeme tarafından tüm deliller toplanıp yargılama bittiğinde mevcut olayda uygulanması mümkün ise fail hakkında sırasıyla TCK’nın 29. ve 62. maddeleri uygulanabilir. TCK’nın 29. Maddesinin uygulanması durumunda fail 81/1den yargılanıyorsa 12-18 yıl arası; 82/1-g’den yargılanıyorsa 18-24 yıl arasında ceza alacaktır.

Mahkeme cezada takdiri indirim yapabilir, fail TCK kapsamında çocuk olarak kabul edilmektedir.

Mahkeme tarafından ayrıca TCK’nın 62. maddesinde düzenlenen takdiri indirim nedenlerinin varlığı kabul edilirse sanığa verilen ceza altıda bir oranında indirilebilecektir. Ayrıca fail 18 yaşını doldurmadığı için TCK kapsamında çocuk olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle TCK 31/3’göre suça sürüklenen çocuğun işlediği suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde sanık hakkında 18-24 yıl; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 12-15 arasında hapis cezasına hükmolunabilecektir. Failin daha az ceza alması durumunda cezası üçte bir oranında indirilecek ve bu hâlde her fiil için verilecek hapis cezası on iki yıldan fazla olamayacaktır.

Fail ilerleyen dönemde koşullu salıvermeden faydalanabilir

Son olarak fail cezası kesinleştikten sonra, cezanın infazı sırasında hükmedilen cezanın üçte ikisini infaz kurumunda çektikten sonra koşullu salıverilme hükümlerinden de faydalanabilecektir.

xxx

Av.Sanem Aytekin’e verdiği bilgiler sebebiyle teşekkür ediyoruz.

Av.Sanem Aytekin’e sorularınız için

avukatiletişimden ulaşın

“İşte doktor öldürmenin cezası! *önemli” için 3 yanıt

söylentilere bakılırsa planlı ve başka bir neden var ortada.umarım bunlar dikkate alınır.

“gaziantep’te aynı hastanede daha önce çalışan bir arkadaşımın ağzından dr ersin’in gerçek öldürülme nedeni-
84 yaşındaki dedesi için değil, dedesinin maaşı için öldürmüş..
olayı bir dede sevgisi ve cehalet olarak değerlendirenleri kınıyorum..
olay vahşetten ibaret!!!
dr.ersin 84 yaşında, kanser hastası bir amcaya şifa vermeye çalıştı, amca sağ salim hastaneden çıktı, son evre olduğu için tekrar hastaneye yatırıldı, öldü.
17 yaşındaki torunu, ölümün verdiği acıyla, bir anlık sinirle öldürmedi dr.ersin’i…
olayın aslı şu:
dr.ersin hastanın ölümünü rutin bir işlem olarak rapor etti. ancak torunu, dedesinin maaşı ve bakım parası kesileceği için ölümün yetkililere bildirilmemesini buyurdu. dr.ersin rutin işlem olarak hastanın ölümünü bildirdi. torun maaş ve bakım parası kesileceği için dr.ersin’i tehdit etti, 10 gündür tehditler devam ediyordu, dr.ersin başhekime durumu bildirdi, birsürü kapı olduğu , yeterli sayıda güvenlik görevlisi olmadığı söylendi. saldırgan 3 gün boyunca elinde bıçakla hastanede dr.ersin’i takip etti. olayın olduğu gün sabah 8’de ameliyata başlayan dr.ersin, saat 12’ye kadar üç ameliyat yaptı. yemekhanede yemeği beğenmedi, aşağı indi, hemşirelere ‘ yemek söyleyelim’ dedi. ellerini yıkarken arkadan, üç kez, bıçağa herseferinde farklı açılar vererek, döner bıçağıyla hunharca bıçaklandı. katil, doktorun başında kan kaybından ölmesini bekledi, herkesi tehdit etti, başta kimse yaklaşamadı. öleceğinden emin olunca gitti. çünkü 17 yaşındakinin ekmek kapısını kapattı. onu biraz daha yaşatıp öbürünün bedavadan yaşamasını sağlayamadı.”

SAĞLIKÇILARI KORUYUCU ÖNLEMLER ALMAYAN , HEDEF GÖSTEREN , KENDİLERİ İÇİN 1 GECEDE KANUN ÇIKARAN, KENDİLERİ MENFAATLERİ İÇİN HERŞEYİ YAPANLAR VE YARGI DENEN KURUM VS. BU CİNAYETE ORTAKTIR. ……………………………… BOŞLUKLARI İÇİNİZDEN GELENLERLE DOLDURUN.

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUM!

Doktora da, Hastaya da yapılan şiddete hayır! BEN DOKTORLARIN ŞİDDETİNE MARUZ KALDIM.PEKİ DOKTOR ŞİDDETİNE KİM SON VERECEK! -Bir üniversite hastanesi ve ilgili doktorları tarafından vücut bütünlüğümden dolayı zarara uğratıldım.Davam 6 yıldır sürmektedir.Türk Diş Hekimleri Birliği yazılı şikayetime bir cevap vermedi. Buradan “Meslek Dayanışması” yapan Türk Diş Hekimleri Birliğini kınıyorum! -Annemin tedavisi ile ilgili olarak ise, İst.L.K.E.A.Hastanesin’de Sıra numarası olduğu halde muayene bitti denilerek annemi muayene etmediler ve 15 kişi “hastane çalışanı dayanışması” yaparak doktorlar,güvenlik görevlileri,temizlikçiler bana saldırıp dövdüler. MESLEK DAYANIŞMASINA HAYIR! DOKTORA DA HASTAYA DA ŞİDDETE HAYIR!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.