Kategoriler
Haberler

İşte Türkiye’nin en kaliteli hastanesi

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ‘Hastane Kalite Standartları Denetlemesi’nde 97 puan alarak, Türkiye genelinde ilk dörde girmeyi başardı. Hastane Kalite Yönetim Birimi, çalışmalarda görev alan personele teşekkür belgesi verdi.

        Hastane konferans salonunda düzenlenen törende konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, 2002 yılında yüzde 39 olan ‘hastaların sağlık hizmetinden memnuniyet oranı’nın 2012 yılı itibariyle yüzde 76’ya çıktığına vurgu yaparak, bunun altında yatan temel faktörün sunulan kaliteli hizmet olduğunu vurguladı.

    Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fazlı Erdoğan ise dünyada çeşitli ülke örnekleri incelendiğinde, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların artık daha çok ulusal kalite ve akreditasyon sistemleri üzerinden yürütülmekte olduğunu ifade etti. Kalite standartları çalışmalarının, hem sağlık personelinin hem hastaların güvenliği ve memnuniyeti açısından büyük önem taşıdığına değinen Prof. Erdoğan, her yöneticinin daha başarılı olmak adına bu standartları uygulama noktasında öncülük etmesi gerektiğinin altını çizdi.

        Ankara’da düzenlenen Uluslararası Sağlıkta Kalite Kongresi ile Erzurum Günleri’ne katılarak tanıtımlar yaptıklarını ifade eden Başhekim Prof. Erdoğan, “Bir sağlık kenti olarak gelişmeye başlayan şehrimizin bu yönünü, açtığımız stantlar aracılığıyla gösterdiğimize inanıyorum. Çok özgün bir şekli olan yeni kampüs hastane projemizin de tanıtıldığı stantlarımızda, sağlıkta kaliteli hizmet sunumunun yarınını da göstermiş olduk. Bizim düşüncemiz, sağlıkta kaliteli hizmet anlayışının total olarak değerlendirilmesidir. Yani temizliğinden, cerrahi müdahalesine kadar kaliteli bir hizmet sunmak durumundasınız. Örneğin Sterilizasyon birimimizin ve Performans Veri Girişi birimimizin değerlendirmede 100 tam puan alması, belirttiğimiz düşüncenin en güzel örneğini teşkil ediyor.” dedi.

    Bu arada, törende Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Kalite Yönetim Birimi Sorumlusu Dr. Selim Ataman’ın, Başhekim Erdoğan ve hastane idarecileri adına kaligrafi sanatıyla hazırladığı isim tabloları İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik tarafından takdim edildi. Törenin ardından sahne alan halk oyunları ve Türk Halk Müziği ekipleri, törene katılanlara konser verdi. Törene; Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Remzi Arslan, Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, hastane idarecileri, doktorlar ve sağlık çalışanları katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.