Kategoriler
Haberler

İzmir’de yarınki seçim öncesi tartışma çıktı

Nihal Işık-Haber Ekspres Gazetesi

Bugün seçime giden İzmir Tabip Odası’nın Genel Kurulu dün yapıldı. Kurul, Demokrat Katılımcı Hekimler Grubu ile Hekim Güçbirliği Grubu’nun karşılıklı tartışmalarıyla sona erdi

İzmir Tabip Odası yeni yönetimini belirlemek üzere bugün seçime gidiyor. Prof. Dr. Erdener Özer’in başkanlığının sona ereceği İzmir Tabip Odası dün de genel kurul yaparak faaliyet ve denetleme raporlarını ibra etti. Konak Belediyesi Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen genel kurula CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Erdal Aksünger ile Aytun Çıray da katıldı.

Tabip Odası lonca değil

Dr. Zafer Şişli, “İzmir Tabip Odası maalesef Oda’nın lonca gibi yönetilmesinde kötü bir rol oynadı. Diğer bir konu da Mezopotamya Tıp Kongresi’nde alınan tavırdır. Bugün uluslararası alanda yapılan tüm kongreler İngilizce’dir. Fakat burada insanlar kendi ana dillerinde bir kongre düzenlemek isteyince karşı çıkılıyor. İngilizce yapılsaydı o zaman kimse ses çıkarmazdı. Herkesi eşit görmek, barış için temel şarttır. Bunun haricindekiler ise bölücülüktür. Ayrıca ilahi adalete bakın ki, daha önce Türkan Saylan’ı İzmir’de Tabip Odası olarak konuşturtmadığınız; ama şimdi onun adına yapılmış bu kültür merkezinde kongreyi yapıyorsunuz” diye konuştu.

Nadasa çekilsinler

Ardından kürsüye gelen Dr. Ali Ağzıtemiz, Oda’nın en eski üyelerinden biri olarak 4 senedir oda kurullarına davet edilmek, fikrine başvurulmak gibi bir talebin gelmediğini ifade ederek, “Maalesef siz Oda yönetimi olarak itfaiyeci mantığıyla bile çalışamıyorsunuz. Yaptığınız etkinliklere bakıyorum; ‘şurayı gittik şunu yaptık’ gibi olay mahalle anlatımı var. İlaveten Oda tarafından kurulan İlkyardım Eğitim Merkezi şirketi 4 senedir zarar ediyor. Madem zarar var o zaman niye kapatmıyorsunuz? Bu şirketin yönetiminde Oda’nın da yönetiminde olan kimse var mı, yok mu açıklasınlar. Sesinin gür çıktığına inananlar kendisi nadasa bıraksın” dedi.

Ortam gerildi

Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu’ndan Dr. Tuğrul Şahbaz da, Türkiye’deki diğer 14 eğitim merkezi zarar ederken Oda’nın İlkyardım Merkezi’nin nasıl zarar ettiğini anlayamadığını vurguladı. Ardından kürsüye çıkan Hekim Güçbirliği’nden Dr. Mete Güzelant’ın Oda yönetimi lehindeki konuşmaları ve Mezopotamya Tıp Kongresi’ne ve ana dilde eğitim taleplerini eleştirerek, ‘Yine Türk Tabipleri Birliği’ne soruyorum; neden 29 Ekim’i kutlayacaklarını açıklayamıyorsunuz?’ demesi bir anda ortamın gerilmesine neden oldu. Dr. Ali Ağzıtemiz, Dr. Tuğrul Şahbaz ve Dr. Zeki Gür konunun farklı yerlere çekilmeye çalışıldığını belirterek sert tepki gösterdi. Zeki Gür, divanı yöneten Dr. Savaş Selçuk’u eleştirerek toplantıyı terk etti. Divan Başkanı Selçuk’un ortalığı yatıştıran açıklamalarının ardından genel kurul kaldığı yerden devam etti.

Vali yardımcısı yanılttı

Eleştire cevap ise Oda Başkanı olarak Prof. Dr. Erdener Özer’den geldi. İlkyardım Eğitim Merkezi’ni geliştirmek istediklerini belirten Özer, “Bu alanda sıkı bir rekabet yaşanıyor. Biz bu işe girerken Valilik ve Belediyelere güvenmiştik. Hatta bir Vali Yarımcımız projemizi destekleyerek ‘Biz de 400 bin liralık destek vereceğiz” dedi. Bir süre sonra kendisine durumu sorduğumuzda kusura bakmayın ben eski parayla 400 bin dedim. Yeni parayla ise 40 lira oluyor’ cevabını aldık. Yani beklediğimiz destekleri görmememiz bizi zora soktu” diye konuştu.

Oda arka bahçe olmayacak

Dr. Fatih Sürenkök ise, Tabip Odası’nın düzenlediği etkinliklerde yetkisiz kimselere kürsüyü bırakmayacaklarını söyleyerek, “Kürsünün önünde durup, sizin etkinliğiniz olmasına rağmen boynumuzu büküp, bizim yerimize başkalarının kalkıp, milletvekillerine söz vermemesi gibi bir şey yapmayacağız. Odayı SMS ve mailler yönetmeyeceğiz. Ben Hipokrat andına sahip çıkan, insan haklarına ve demokrasiye inanan bir Tabip Odası olacağımıza inanıyorum. Oda birilerinin arka bahçesi olmayacak” dedi.

Önyargısız dönem

Son olarak kürsüye gelen Suat Kaptaner birlikte önyargılardan kurtularak iş yapmak istediklerini ifade ederek, “Ben tüm arkadaşlarımın gerekli olgunluğu göstereceğine inanıyorum. Türk Tabipleri Birliği daha önce Oda’mıza gelerek yaptığı hakaretler için özür dilemişti. Oda’da farklı gruplar var diye etkinliklere katılmamak, iftiralarla saldırmak uygun değil. Kim kazanırsa kazansın bu önyargıları aşacak bir dönem başlatalım” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.