Kategoriler
Haberler

Kadavra sıkıntısı çekiyoruz!

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Arif Kapuağası, Türkiye’nin canlıdan organ naklinde kadavra donör sayısı açısından dünya ortalamasının altında olduğunu söyledi. Kapuağası, “Bizim milyon nüfus başına donör sayımız geçen yıla göre yüzde 30 artışla 4,6’ya yükseldi. Geçen yıl 3,2 idi. Hedefimiz bunu en azından milyon nüfus başına 10’lara çıkarmak, uzun vadede de bunu 14’lere çıkarmayı amaçlıyoruz.” dedi.

        Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürülüğü Organ Doku Hücre ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Organ Temininde Yeni Adımlar, Yoğun Bakım Eğitimi’ konulu toplantı Çelik Palas Otel’de yapıldı. Erzurum, Diyarbakır ve Samsun’dan sonra Bursa’da yapılan toplantıya Balıkesir, Düzce, Çanakkale, Yalova ve Bilecik illerinden özellikle beyin ölümü ile alakalı çalışan hekimlerden nöroloji, anestezi, beyin cerrahisi ve kardiyoloji hekimleri ile il sağlık müdürleri, sağlık müdür yardımcıları ve hastane başhekimleri katıldı. Organ ve Doku Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bağlı 6 ilin alanındaki uzmanların yer aldığı toplantıya ayrıca Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Arif Kapuağası da iştirak etti. Kapuağası organ haklinde Türkiye’nin yerini anlattı. 

        AMAÇ KADAVRA DONÖR SAYISINI 3 BİNLERE ÇIKARMAK

        Toplantı öncesinde konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Uzm. Dr. Arif Kapuağası, “Şu anda biz beyin ölümü sayılarını artırabilmek için Türkiye çapında bölgelerde eğitimler yapıyoruz. Yani beyin ölümü teşhisi koyan hekimleri eğitmeyi planlıyoruz. Bu sene için 3 bin – 3 bin 500 kişi bu yıl ki hedefimiz. Bursa son ilimiz. Bundan sonra lokal eğitimlerimiz de olacak. Amacımızı beyin ölümü sayısını 3 binlere çıkarmak. Şu anda bin 300 civarında. Bu nedenle şu an için katılımlar da güzel. İnşallah seneye bunun meyvesini alırız diye düşünüyorum.” dedi. 

        Türkiye’nin dünyada Amerika ve Hollanda’nın ardından en çok nakil yapan ülkeler içinde ilk dörtte olduğunu anlatan Uzm. Dr. Arif Kapuağası, şunları söyledi: “Geçen sene 3 bin 500’e yakın nakil yapıldı. 2 bin 900’e yakın sadece böbrek nakli yapıldı. Burada bizde bir sıkıntı var. Bizde canlıdan yapılan nakiller çok fazla. Ancak biz kadavra donör sayısını artırmak için çaba gösteriyoruz. Burada eğitimlerde beyin ölümü gerçekleşmiş kadavra donör sayısını artırmaya yönelik eğitim veriyoruz. Bunu da artırırsak 2 yıl içinde nakil sayımızı sadece böbrekte 3 binlerin üzerine çıkarabiliriz diye düşünüyorum.”

        TÜRKİYE’DE MİLYON NÜFUS BAŞINA DONÖR SAYISI 4,6

        Türkiye’nin canlıdan organ naklindeki durumun aksine kadavra donör sayısı açısından dünya ortalamasının altında olduğunu anlatan Kapuağası, sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık bizim milyon nüfus başına donör sayımız geçen yıla göre yüzde 30 artışla 4,6’ya yükseldi. Geçen yıl 3,2 idi. Bu yıl artış var. Hedefimiz bunu en azından milyon nüfus başına 10’lara çıkarmak, uzun vadede de bunu 14’lere çıkarmayı amaçlıyoruz.”

        EN SIKINTILI ALAN BÖBREK NAKLİ

        Türkiye’de en fazla böbrek nakli olduğunu belirten Uzm. Dr. Kapuağası, şu bilgileri aktardı: “Türkiye’de sadece böbrek bekleyen 17 bin 500 hasta var. Bin 700 civarında da karaciğer nakli bekleyen hasta var. Dolayısı ile en çok böbrek nakli yapılıyor. Bundan sonra kalp nakli geliyor. Geçen sene Türkiye’de 93 tane kalp nakli yapıldı. Bu nakillerde dünya standartlarına göre bir nakil yapılıyor. Böbrekte başarımız yüzde 97’lerde, dünyada ise bu oran 92’lerde. Ayrıca ince bağırsak, karaciğer, pankreas, kemik iliği nakli gibi nakiller var. Son dönemde ise kompozit doku ile ilgili nakiller var. Şu anda Türkiye’de hemen hemen yapılmayan nakil yok. Ancak en sıkıntılı olduğumuz alan böbrek nakli, çünkü bekleyenimiz çok.”

        Hacettepe’nin nakil izninin iptali ile ilgili soruya ise Uzm. Dr. Arif Kapuağası, “İlk zamanlarda yapılan nakillerde bu tür olaylar yaşanabilir. Bu tür şeyler yaşanabilir bu dönemlerde, inşallah daha güzel olacak. İzni kaldırıldı, ama süreç devam ediyor. Ancak burada önemli olan belirlenen kurallar çerçevesinde bu nakillerin yapılması. En son Gazi’de 3 boyutlu bir yüz nakli yapıldı. Bu dünyada tek, başka örneği yok. Şu anda yiyemeyen nefes alamayan, ağzı burnu olmayan kişiye yüz nakli yapıldı. Bunlar çok güzel başarılar.” şeklinde cevap verdi.

        ‘Bunlar şova dönüşüyor mu?’ sorusuna Kapuağası, “Hayır, nakillerle ilgili kurallar vardır. Bu çerçevede yapılır ve buna herkes uymalıdır. Biz bu işin şova dönüşme iddiasını kabul etmiyoruz. Eğer öyle bir şey varsa gereğini yaparız.” ifadesini kullandı.

        Uluslar arası camianın Türkiye’nin yakında organ naklinde en çok sözü geçen ülke olacağını söylediğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Arif Kapuağası, geçen seneye göre, yüzde 30 kadavra donör sayısında artış olmasına rağmen bunun yetersiz olduğunu, vatandaşlardan organ bağışında daha duyarlı olmalarını istedi.

        Organ Nakli Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi’nden Dr. Yavuz Selim Çınar, Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Organ Temininde Yeni Adımlar ve Yoğun Bakım Eğitimi’ toplantısının 26.’sının Bursa’da yapıldığını hatırlattı. Çınar, “Bundan önce 9 bölgede yapılan eğitimlerin son ayağı ise Bursa’da yapılmakta. Bir gün süren eğitimde bölge illerinde çalışan ille konu ile alakalı uzmanları buluşturacak. Amaç organ bağışında yaşanan sıkıntıların aşılması, sağlık personelinin organ nakli konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirmesidir.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.