Kategoriler
Haberler

Kanseri erken yakalamaya çalışın!

Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alan kanserde, erken tanı hastalığın tedavisi için önemli. Kişinin kendi vücudundaki belirtileri çözümleyip, doktora başvurması hastalığın tespiti için büyük önem arz ediyor. Özellikle akciğer kanserinde, uzun süren veya karakter değiştiren öksürük, ilerleyen nefes darlığı, kanlı balgam gelmesi gibi belirtiler, hastalığın ilk işaretleri arasında yer alıyor.

Özel Ethica Sağlık Grubu’ndan yapılan açıklamada, kanserin ölüm nedenlerinin başında geldiğine dikkat çekildi. Açıklamaya göre, tütün kullanımı dünyadaki tüm kanser ölümlerinin yüzde 22’sinden, akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 71’inden sorumlu. 

Kanser hastalığında, gelişmiş ülkelerde erken teşhisle yüzde 55-60 oranlarında tam iyileşme sağlandığının belirtildiği açıklamada, “Akciğer kanseri taramasında, akciğer filmi, bilgisayarlı tomografi ve balgam sitolojisi erken tanı amaçlı kullanılmıştır. Spiral BT’ler tanıyı daha erken evrelere getirmekle birlikte, yanlış pozitif bulgular nedeniyle sağ kalım üzerine etkileri tartışmalıdır.” ifadelerine yer verildi.. 

“Kanserde erken tanı önemli rol oynamaktadır.”denilen açıklamada, kişinin kendisinin fark edebileceği belirtiler şöyle sıralandı: “Sigara içenlerdeki en önemli şikayetlerden bir tanesi öksürüktür. Akciğer kanserli hastalarda da öksürük olur ancak bu kişiler bunu pek önemsemezler. Bu nedenle geçmeyen veyahut karakter değiştiren öksürük varsa üzerinde durmak lazım. Balgamla birlikte kan geliyorsa mutlaka hemen doktora gitmek gerekiyor. İlerleyen nefes darlığı varsa ve iyileşmeyen bir zatürree, iyileşmeyen bir bronşit gene doktora götürmeyi gerektirir. Kişinin ses kısıklığı varsa olabilir. Akciğer kanseri göğüs duvarını tutabileceği için yeni başlayan veyahut geçmeyen göğüs ağrısı da diğer akciğer kanseri bulgularından. Bir de akciğer kanserinin uzak etkileri var. Buna bağlı da kişide gece terlemeleri, kemik veya baş ağrıları olabilir, bazen ateşle karşımıza gelebiliyor. Ama en çok burada halsizlik ve kilo kaybı dikkati çekmesi gerekir.”

KANSERİN RİSK FAKTÖRLERİ

Açıklamada, sigaranın risk faktörleri arasında ilk sırada yer aldığı belirtildi. Bölgesel faktörlerin ikinci sırada yer aldığı, bunu ise genetiklik ve iş ortamlarının takip ettiği vurgulandı. Özellikle, radyasyonla ilgili iş yerlerinde, uranyum üretilen, ziftle uğraşılan, aynı zamanda ev izolasyon malzemesi olarak kullanılan radon ve fibröz minerallerin kullanıldığı, tahta tozuna maruz kalınan yerlerde akciğer kanserine rastlama oranı yükseliyor ifade edildi.

KANSER AĞRILARINI DİNDİRMEK MÜMKÜN

Kanser hastalarının, hastalığın ilerleyen safhalarında büyük acı çektiğinin vurgulandığı açıklamada, bu acıların son dönemde uygulanan yöntemlerle yüzde doksan dindirilebildiği belirtildi. Ağrı kliniklerinde, farklı tedavi yöntemleriyle şiddetli ağrılara tamamen son verilebileceği kaydedildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.