Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

Libby Zion Yasası: Doktorlardan çok hastaları ilgilendiren bir kanun.

ABD’de Libby Zion ismiyle anılan kanun asistan hekimlerin çalışma saatlerini düzenliyor 1985 yılında Libby Zion başvurduğu hastanede hatalı ilaç verilmesi sonucu  hayatını kaybeder. Tedaviyi veren 36 saatlik nöbetteki bir asistan hekimdir. Ailesinin başlatığı hukuk mücadelesi asistan hekimlerin çalışma saatlerinin düzenlenmesine kadar uzanır.

Buna göre asistan hekimler haftada 80 saatten fazla çalıştırılamıyor. Kesintisiz 16 saatten fazla çalışamıyor. Ve nöbet ertesinde 8-14 saat dinlenme süresi verilmesi gerekiyor.

Türkiye’de  asistan hekimler ise kesintisiz 33-34 saat ve daha fazla süre çalışıyorlar. Nöbet ertesi izinleri olmuyor ve o tükenmişlikle hasta muayene ve tedavisine devam ediyorlar.

Can taşıyan otobüs şoförlerinin kesintisiz 5 saat toplam 9 saatten fazla çalışması nasıl uygun görülmüyor ve kurallar ile kısıtlandırılmışsa, sağlık hizmetinde koltukta oturan ve “can”la uğraşan asistan hekimlerin de çalışma saatleri düzenlenmelidir.

Bu durum hekimleri ilgilendirdiği kadarı ve fazlasıyla  hastaları da ilgilendirmektedir.

Çeşitli yollarla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Hastaların ve sağlık hizmeti alabilecek herkesin  de bu makul isteğimizde yanımızda durmasını istiyoruz.

Dr. Osman Ahmet Polat

“Libby Zion Yasası: Doktorlardan çok hastaları ilgilendiren bir kanun.” için 3 yanıt

Dr Osman Bey’in belirttiği gibi belirtilen yasa ABD’de ACGME tarafından çok sert bir şekilde uygulanan “duty hours” kurallarının aslını oluşturur. Söz konusu vakada nöbet ertesi günü çalışmaya zorlanan bir hekimin hastanın kullandığı ilaçlara dikkat etmeyerek MAOI kullanan bir hastada Meperidine kullanarak hastanın ölümüne yol açan Serotonin Sendromuna girmesine yol açmıştır. Bu vaka sonrası ölen kişinin ailesinin girdiği hukuk mücadelesi sonucunda ACGME denilen asistan eğitim akreditasyonu kuruluşu tüm ülkedeki asistan doktorları kapsayan kuralları uygulamaya koymuştur. Hiçbir asistan haftada 80 saatten fazla çalışamaz. Haftanın en az bir günü tam gün boş kalması zorunludur, yeni kurallara göre hiçbir doktor kesintisiz 16 saatten fazla çalışamaz ( Temmuz 2011’den itibaren uygulamaya girdi) , 16 saat sonrasında hastaneden çıkmak zorundadır. Hiçbir hekim 3 günde birden daha sık nöbet tutamaz. Bütün bu kurallar ACGME tarafından sürekli denetlenir, asistanlardan direk olarak her gün işe kaçta girip kaçta çıktıklarının kaydını alır, bunlara uymayan eğitim programlarını ya askıya alır ya da kapatır. Bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakılmaz, en sansasyonel örneklerden biri 2009 yılında Johns Hopkins Dahiliye programının akreditasyonunun 6 ay boyunca gözlem altına alındığı olaydır. Bu konuda ABD’deki tüm yönetmelikleri sağlayarak, her ortamda Türkiye’deki asistan arkadaşlarıma destek olacağımı Dr Özgür Niflioğlu’na daha önce bildirdiğim gibi burada da açıktan ilan etmek isterim. Türkiye’deki hekim arkadaşlarımın da dünyadaki çağdaş sistemlerin hekimlere verdiği haklardan yararlanması gerektiğine inanıyorum.

Dr Ulaş Mehmet Çamsarı

Yorum için teşekkürler Dr. Ulaş Bey. sbn.gov.tr üzerinden bakana ACGME’nin sitesini ve uygulamalarını ulaştırmaya çalıştım ama çok yeterli olduğunu sanmıyorum. Bu konu ile ilgili yönetmelikleri ve belki de çevirilerini ulaştırabilirsek etkili olabilir. Acaba asistanhekim.org bu konu hakkında bakanlığa yönetmelikleri ulaştırma hakkında bize yardımcı olabilir mi?

Editör: Siz hazırlığınızı yapın bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazırız / Teşekkürler

Çalışma saatlerimizin artacağı bence artık gayet net. Yeni bakanımız doktor sayısının azlığından personel yetersizliğinden ve bu açığın hemen kapanmayacağından bahsetti.Çalışma saati ve düzeni ile ilgili kanuni haklarımız nelerdir? Bir doktorun maksimum kaç saat aralıksız çalışacağı ile ilgili bir düzenleme yok mu? Şu an nöbetteyim ve 24 saat aralıksız çalışacağım. Bir otobüs şoförünün bırakın 24 saat aralıksız araç kullanmasını, bunun 3 te biri kadar bile çalıştığını tespit eden polis hem firmasını hemde şoförü uyarıp cezasını kesiyor. Bizim bu durumumuzun rezilliği ne zaman bitecek. Bitecek mi yoksa daha kötü şartlar bizi mi bekliyor? Kanunen haklarımızı öğrenmek istiyorum şahsen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.