Kategoriler
Haberler

Lösemili çocuklara hem doktor hem baba

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Davut Albayrak, bölümlerinde tedavi gören lösemili çocuklara hem doktorluk hem babalık yapıyor. Bölümlerine her yıl 10 yeni hasta yatırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Albayrak, “Genele bakıldığında çocuklarda bu hastalığa yakalanma oranı her yıl artış gösteriyor.” uyarısında bulundu.

    Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji servisinde yatan çocuklarla duygusal bağ kuran doktorlar, bu tür tedavilerde ikili diyalogların çok önemli olduğunu belirtiyor. Hastanede tedavi olan lösemili çocuklara maddi durumu iyi olmayan ailelerin iyi bakamadığını tespit edendoktorlar, hastalara yardım için kurdukları dernek sayesinde tedavi gördükten sonra bakımsızlıktan hastalanan çocuk sayısını azaltmayı başardı.

    Lösemi (kan kanseri) hastalığının çok maliyetli bir tedavi gerektirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Davut Albayrak, tedavi masraflarının devlet tarafından karşılandığını, ancak tedavinin amacına ulaşması için hastanın iyi bir bakıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Bölümlerinde tedavi gören çocukların çoğunun ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını kaydeden Albayrak, bu noktada ailelere yardım etmek için başkanlığını kendisinin yaptığı Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği (LÖSAM)’ni kurduklarını söyledi. Yaşadığı ilçeden, köyden kış günü yırtık kabanı ve delik ayakkabılarıyla tedavi görmek için gelen hastaların olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Davut Albayrak, “Bu tür hastalığa yakalanan çocukların diğer çocuklardan çok daha fazla ilgiye ve bakıma ihtiyaçları var. En önemlisi de çok iyi yemek yemeli ve soğuklardan çok iyi korunmalılar. Bizim tedavi edip taburcu ettiğimiz birçok lösemili çocuk, ailesinin maddi durumu iyi olmadığı ve gereği gibi bakılamadığı için tekrar hastalanıp bize geri geliyordu. Biz de bu tür ailelere yardımcı olabilmek için dernek kurduk. Yaptığımız yardımlar sayesinde çocuklarla duygusal olarakta bağ kurmaya başladık. Kimi çocuklarımız bizi doktor olarak değil de aileden birisi, manevi babaları gibi görmeye başladı. Çok kısa zamanda iyi sonuçlar aldığımız hastaların ortak noktası doktorları aileden birisi gibi görmeleri.” dedi.

    Bölümün 36 yatak kapasiteli olduğunu ifade eden Albayrak, her yıl bölüme 10 yeni hasta yatırıldığını genele bakıldığında çocuklarda bu hastalığa yakalanma oranının her yıl artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.