Kategoriler
Haberler

Maaşlarla ilgili gelişme!

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”Başbakanımız, doktorların emekli maaşlarında iyileştirme noktasında talimat verdi, arkadaşlarımızla çalışıyoruz.” dedi.

Bakan Akdağ, Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Yeni Doğan Ünitesi ve Tüp Bebek Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Doktorların emeklilik maaşlarından şikayet ettiklerine ilişkin bir soruya, Bakan Akdağ, ”Emeklilik söz konusu olduğu zaman biliyorsunuz, işin içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye, hatta Hazine işin finansmanı açısından, bütün bunların birlikte geliştirebileceği bir şey. Başbakanımız, bu konuda bize çalışma talimatı verdi, arkadaşlarımızla çalışıyoruz.” dedi.

“Doktorlar, ‘Başbakan Erdoğan 14 Mart Tıp Bayramı’nda neden mesaj göndermedi’ diye soruyorlar, böyle bir durum var mı?” sorusuna ise Bakan Akdağ, şunları söyledi: “Başbakan Erdoğan, her zaman hekimlerin kıymetini ifade edecek tarzda, birçok yerde takdirle bahsetti. Hakikaten hekimlerimizden takdirle bahsetmiştir, bundan sonra da edeceğine eminim. Bugün, böyle enteresan bir şeyden bahsetti arkadaşlar. Yani eğer Başbakanımız herhangi bir 14 Mart Tıp Bayramı’nda bir mesaj yayınlamamışsa, bu ya bizim ya da yanındakilerin kusurudur. Yoksa Başbakanımızın hekim ya da sağlık çalışanlarının emeğiyle ilgili takdirkar tavrını, tarzını ben biliyorum.”

“Hasta hakları varken neden doktor hakları yok” şeklinde bir soruya ise Bakan Akdağ, ”Elbette hastaların hakları olduğu gibi doktorlarımızın da hakları var. Biz doktorlarımızın haklarını son derece önemsiyoruz. Doktorların, bütün sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını iyileştirmek, kazançlarını artırmak, emekliliklerine yansıyabilecek kazanç miktarlarını artırmak, bunlar üzerinde önümüzdeki yıllarda da çalışmaya devam edeceğiz. Önemli olan nokta şu; sonuçta biz devlet memuru olan hekim ya da sağlık çalışanının hangi şekillerde hakkını arayabileceği belli, bu imkanlar var. Ama hastanın bir yol bulup da bir yerde hakkını araması her zaman kolay olmaz. Dolayısıyla o yolları açıcı ayrı mekanizmaları da geliştirdik, geliştirmemiz de gerekir. Geliştiremezsek vatandaş kime müracaat etsin, ne yapsın? Mesela bir hastanede ben bir hekimim ve bir problemim olursa başhekime gider hakkımı arayabilirim. Başhekimde hakkımı arayamadıysam bir üstüne giderim. Normalde memuriyet hukuku buna imkan tanıyor ancak vatandaş açısından şartlar daha farklı.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.