Kategoriler
Haberler Şiddet

O hastanede iş bırakacağız

Gaziantep’teki Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde görevli Dr. Ersin Arslan uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatım kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık- Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Sağlıkta yaşanan şiddet Gaziantep’te cinayete dönüştü.

Ersin Arslan gencecik yaşta servisteki odasında bir hasla yakını tarafından katledildi. Merhum doktorumuz Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet kederli ailesine sabır diliyoruz. Tüm sağlık camiasının başı sağolsun. Sözlü şiddet, darp derken Gaziantep’te artık şiddetin yerini katliama bırakması vahametin boyutunu anlatmaya yeterlidir. Sağlıkla şiddetin, cinayetin önüne geçmek için ne zaman tedbir alınacak merak ediyoruz” dedi. 

“İKİ GÜN İŞ BIRAKIYORUZ” 

Tepki olarak iki gün cinayetin yaşandığı hastanede iş bırakacaklarını dile getiren Kahveci, “Türk Sağlık-Sen olarak yaşanan bu vahşete dikkat çekmek ve sağlıkta şiddete tepki göstermek amacıyla cinayetin vaşandığı Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’nde iki gün iş bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

Sağlıkta şiddetin yasalarla ağır bir şekilde cezalandırılması gerektiğini defalarca dile getirdiklerini ve önlem alınmasını istediklerini kaydeden Önder Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın girişimlerde bulunması istedik. Bu amaçla Sağlık Bakalnlığı’na başvurumuzu da yaptık. Sağlık Bakanımız ile yaptığımız görüşmelerde de Bakanlıkta tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya getirilerek ortak bir çalışma yapılmasını istedik. Fakat ne yazık ki şimdiye kadar somut bir adım atılmadı. Gaziantep’te yaşanan bu vahim olay sonrasında artık herkes şapkasını önüne koymalı, düşünmeli ve harekete geçmelidir.” 

Vatandaşın bilgilendirilmesine yönelik çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Kahveci, “Özellikle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yoğunu bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Televizyonlarda kamu spotlarından, hastanelerde hasta ve hasta yakınlarına sağlıkla şiddetle ilgili broşürler verilmesi gibi sosyal çalışmalar gerçekleştirilmelidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.