Kategoriler
Haberler

Ölüm… daha “kalıcı” ne var?

ÖLÜM… DAHA “KALICI” NE VAR?

Biber gazı hakkındaki tüm bilimsel literatür, Türk Tabipleri Birliği’nin incelemeleri ve kamuoyu tarafından da izlenen somut olaylara bakıldığında;

Biber gazı sağlığa zararlıdır. Ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, beyin kanamasına neden olur.

Biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir.

Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda; gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin; biber gazlarının Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne uygun olarak kullanıldığını, “laboratuvar testlerinden geçirildiğini” ve  “insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama” koşulunu yerine getirildiğini ileri sürmektedir.

Kaygılıyız;

İçişleri Bakanı’nın bir hukukçu olarak  “insan sağlığı” hakkında görüşlerine bakılırsa; “kalıcı etki” konusunu anlamamıştır.

Sayın Bakan;

Bilinen isimler olarak; Hatice İdin, İbrahim Sevindik, Musa Dağ, Mehmet Uytun, Hacı Zengin, Kazım Şeker, Metin Lokumcu… Kalıcı olarak ölmüşlerdir.

Biber gazları kimyasal silahlardır. Hiçbir durumda kullanılmaması gerekir.

TTB MERKEZ KONSEYİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.