Kategoriler
Haberler

Özgener: EXPO adaylık sürecinde 160 ülkeye gideceğiz

EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Başkanı Mahmut Özgener, adaylık süreciyle ilgili lobicilik taslağı hazırladıklarını ve buna göre 160 ülkeye gitmeyi öngördüklerini, ilk turu 9 ayda tamamlayacaklarını söyledi. EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi tarafından İzmir’deki medya yöneticileriyle sohbet toplantısı düzenlendi. Adaylık sürecinde hiç kimseyle polemik içine girmeyeceklerinin altını çizen Mahmut Özgener, ziyaret edecekleri ülkelerin bazılarına ise ikinci defa gitmeyi planladıklarını, bu sayede dostluk köprülerini sağlamlaştıracaklarını kaydetti. Bunun için de İzmir’de EXPO’ya ilişkin istek, heyecan ve birlik oluşturmak istediklerini anlatan Özgener, “İyi koordine edemezsek bu istek, heyecan ve birlik, sürece zarar da verebilir. İyi niyetle ama birbirinden habersiz olarak yapılacak çalışmaların vereceği zararı bir düşünün. Bu sürece katkıda bulunmak isteyen herkesi davet ediyoruz ancak bu katkının Yürütme Komitesi’nin koordinasyonunda verilmesi gerekiyor.” dedi.

Özgener, EXPO 2015 sürecine göre daha şanslı olduklarını, daha geniş bir kadro oluşturduklarını belirtti. O dönemde ilgili kanunun oylamadan sadece bir hafta önce çıktığını hatırlatan Özgener, ”EXPO 2015 için çalışma yapan kadroyu kutluyorum. Yasa bile olmadan İzmir ve Türkiye için fedakârlık göstererek çalışmışlar. Aslında büyük risk almışlar.” dedi. Özgener, 2015 sürecinde Sağlık Bakanlığı’nın yeterli katkısının olamadığını, 2020 sürecinde ise bu alanda hiçbir eksikliğin bulunmadığını, kanuni düzenlemelerin hızla çıktığını, Ankara’daki kurumların çalışmalara yoğun katılım gösterdiğini anlattı.

İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sürecinde havaalanlarındaki yabancı girişinin yoğun olduğu bölümlerde adaylıkla ilgili görüntülü materyaller kullanacaklarını belirten Mahmut Özgener, yeni internet sayfasının 15 gün sonra yayına başlayacağını, ayrıca Twitter ve Facebook adresleri oluşturularak tanıtım atağına geçileceğini söyledi. Birlik ve beraberliği oluşturma adına “EXPO 2020 Manifestosu” hazırlığı içinde olduklarını aktaran Özgener, bu manifestonun Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Loscartales’in 3 Mayıs 2012’de İzmir’e yapacağı ziyarette açıklanacağını kaydetti. EXPO 2020 adaylık sürecinde projenin liderliğini tema ihalesini kazanan McKinsey danışmanlık şirketinin yürüteceğini ifade eden Özgener, alt temaların mayıs sonunda hazırlanmış olacağını ve 12 Haziran’da yapılacak sunumda açıklanacağını kaydetti.

İletişim stratejisi konusunda da bilgi veren Özgener, İzmirli’nin EXPO’nun ne demek olduğunu bilmediğini saptadıklarını, organizasyonu alabilmek için önce EXPO’nun ne olduğunun İzmirliye anlatılması gerektiğini belirtti. Öönümüzdeki günlerde önce kamuoyu algısını ölçeceklerini, ardından bütün İzmir’i kapsayacak bir reklam ve iletişim kampanyası başlatacaklarını dile getirdi. 2015 adaylık sürecinde yapılan sunumlarda uzun tanıtım filmlerinin gösterilmesini ve sadece şehrin tanıtılmasını hatalı bulduğunu söyleyen Özgener, sunumlarda gösterilecek filmlerin 4–5 dakikayı geçmeyeceğini, sunumların daha interaktif biçimde ve değişik faaliyetlerle destekleneceğini belirtti.

EXPO için şehre sembolik anıt yapmayı düşünmediklerini söyleyen Özgener, bu konuda Yürütme Komitesi içinde değerlendirme yapacaklarını, gerçekten gerekli olup olmadığı, şehre ne katacağını değerlendirdikten sonra gerekliyse ne yapılması gerektiği konusunda İzmirliye sormaya yöneleceklerini söyledi. İhalede bir şirketten ilginç bir sembolik yapı teklifinin geldiğini, Yürütme Komitesi Üyesi Muzaffer Tunçağ ile ihalenin yapıldığı salondan İnciraltı’na doğru bakıp, “Böyle bir anıt nasıl görünür?” diye tartıştıklarını anlatan Özgener, sonuçta teklif edilen gibi bir anıtın şehrin siluetini bozacağına dair görüş birliğine vardıklarını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.