Kategoriler
Haberler Şiddet

Sabıkası Olan Hasta Ölsün!

Türkiye doktorlara uygulanan şiddeti konuşuyor ancak doktorların hastalara olan alakasızlığını kimse gündeme getirmiyor!

Türkiye son zamanlarda üst üste yaşanan “hastaların doktor dövmesi” olaylarını konuşuşurken aynı anda yaşanan aksaklıklardan hiç kimse bahsetmiyor. Öyle bir durum oluştu ki doktor olmak için “hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum” diye yemin edenler, ayrıcalık talep eder hale geldi. 

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te doktor Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi, daha önce tek tük rastlanan ‘hasta şiddeti’ haberlerinde adeta bir patlamaya sebep oldu. 

Söz konusu haberlerin gittikçe artması ve doktorların en son yaşanan Gaziantep olayından sonra sokaklara dökülmesi Meclis’i dahi harekete geçirdi. Öyle ki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması kabul edildi. 

SABIKASI OLANIN POLİKLİNİĞE GİRMESİ YASAK! 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önergeler üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada konuyla ilgili alınan tedbirleri açıkladı. 

Yapılması hedeflenen yeni düzenlemeye göre sabıkası olanların polikliniklere girmesi önlenecek. Hastanelere güvenlik alarm düğmesi konulurken sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, hastane yönetimi tarafından emniyet güçlerine bildirilmesi de zorunlu hale getiriliyor. 

SABIKASI OLAN ÖLSÜN MÜ?

Sağlık sektöründe önemli çalışmalara imza atan Bakan Akdağ’ın bu açıklaması akıllara başka soruları beraberinde getiriyor. Peki sabıkası olan hastalar nasıl tedavi olacak? Ya da sıradan bir suç nedeni ile sabıkası olan insanların bile azılı bir suçlu gibi muamele görecek olması ne derece doğru? 

Alınan önlemlere bakılırsa sabıkası olan hasta artık polikliniklerde tedavi olamayacak. Tedavi olması da ancak bir polisin ona eşlik etmesi ile mümkün olacak. 

DOKTOR DÖVEN HASTA HAKSIZ TAMAM YA HASTA DÖVEN DOKTORLAR? 

Türkiye’de yaşanan bu olaylara neyin sebep olduğu, ne ilgili kişiler ne de medya tarafından hiç gündeme getirilmedi. Her seferinde hastanede yaşanan yoğunluğu öne çıkaran değerli basınımız doktorları haklı görüp hastanelerde doktorların vatandaşa ikinci sınıf vatandaş mmuamelesi yaptığı gerçeğini bir türlü görmedi, göremedi. 

Geçtiğimiz aylarda özel bir üniversitenin hastanesinde yaşanan skandalı hepiniz okudunuz. Doktorların ilgisizliği yüzünden kaybolan hasta, hasta bakıcılarının hastaları dövmekten beter ettiği azarlamalar, hastanızla ilgili bilgi alacak kimseyi bulamamanız… 

DOKTOR İMTİYAZINA HAYIR! 

Doktorların hastalara karşı zamanla duyarsızlaştığı ve hastaları adeta ya birer müşteri gibi gördüğü ya da ikinci sınıf vatandaş olarak görüp azarlayarak, başından savarak çalıştığı artık bilinen bir şey. 

İşini iyi yapan doktorları elbette ayırıyoruz ancak kamuoyu araştırmalarında vatandaşların doktorlarımızdan hiç ama hiç memnun olmadığı gerçeğini gözler önüne sermemiz gerekiyor. 

Doktorlar, istediği zammı alamadığında ya da bir doktorun başına bir şey geldiğinde çalışmamasını biliyorsa hastaların da kendilerine karşı gerekli ilgi ve alakayı göstermeyen doktorlara karşı demokratik haklarını kullanması bir gereklilik. Doktorların hakkını koruyan devletimiz haklarından bihaber olan vatandaşlarımızın hakkını korumasını da bilmeli. 

Ayrıca hatırlayın, yabancı doktor fikri tartışıldığında yine doktorlar eyleme kalkışmış ve “yabancı doktor istemezük” diye iş bırakmışlardı. 

HASTA ŞİDDETİ VAR EVET AMA DOKTOR ŞİDDETİ DAHA ÇOK VAR! 

Yaşanan hasta şiddetlerine doktorların sebep olduğu gerçeğini görüp Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın bu yönde önlemler alması gerekiyor. Yetersiz sayıda olan doktorların sayısının arttırılması için gerekirse yabancı doktorların da ülkemizde hizmet almasının önü bir an önce açılmalı. 

DOKTORLARIN ETTİĞİ O YEMİN 

-Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum. 

-Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma, sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime, 

-Hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma, 

-Hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime, 

-Meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime, 

-İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma, 

-Açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

S.U.

Kaynak: http://www.egesoz.com/haber/2310-sabikasi-olan-hasta-olsun.html

“Sabıkası Olan Hasta Ölsün!” için 13 yanıt

bilinçsizce mi yoksa ahlaksızca yazılan bir yazı mı?. bunu yazanı kınıyorum… şimdiye kadar doktorlar kaç hasta dövmüşse?.. eğer insanların abuk subuk isteklerini yerine getirmemek şiddet ise ben bu şiddeti uygulamaya devam edeceğim…

hastaların yada insanların bir olumsuzluk karşısında demokratik tepkisini öldürmeye kadar gitmek olarak algılayan bu yazarın acilen tedaviye ihtiyacı var,sağlık sistemindeki olumsuzluklar doktor kaynaklı değildir,günde 200 hasta bakan doktordan ne ilgi nede güleryüz beklemek tam anlamıyla densizliktir

Cesareti olan altına imzasını atar ne o S.U. suçlu olduğunu bu kadar bilen bir yazar. bu yazısıyla insanlığa karşı suç işlemiştir zaten

Birkaç gün önce hastane bahçesinde “ordan oraya gönderiyorlar, ordan oraya, bu doktorlar dövülmeyi hakediyo” sözlerini sarf eden bir vatandaşın konuşmasına şahit oldum.Sorunlarının cevabını SGK nın bu gafil vatandaşa verilen sağlık hizmetini karşılaması için yapılan her işlemin(muayene için ilk kayıt/test kayıt/tetkik kayıt/sonuç toplama vs) kaydedilmesi gerekliliği, bu gereğin teknoloji çağında hala işleri ellerinde kağıtla insanları oraya buraya göndererek halleden sağlık sisteminde, teknolojik alt yapıda değil, kendisinin altın gününden feragat ederek geldiği ve 1 gün mağdur olduğu sistemde hergün mağdur olan doktorda arayan bu vatandaş ve yukarıdaki yazıyı yazan vatandaş hastane otoparkında arabasına yer bulamasa, gider yine doktoru döver, kapasite bu… Ayrıca ben dinlediğim haberden daha önce sağlık çalışanlarına şiddet sabıkası olanların polikliniğe alınmayacağını anladım ve evet alınmasın ve evet öldürmeye geldiyse o ölsün…

ya ne geri zekalı adamsın ya. önce doğru anla da ondan sonra yazı yaz beyinsiz adam. sabıkası olanlar muayene olamayacak değil bir kere o. sağlık çalışanına şiddet uygulayıp ceza alanları kapsıyor ve muayene olmayacak da değil. ya sigortası iptal olacak, cebinden ödeyecek ya da poliklinik hakkını kaybedip sadece acil müdahale gereken durumlarda acil sağlık hizmetleri karşılanacak (diğer şikayetleri için özel hastaneye gidecek yada pol. muayene ücreti ve ilaçlarını kendi karşılayacak). önce adam ol diyecem ama korkarım ADAM OLMAK ne demek daha onu bile bilmiyorsun!!!

Ben şunu anlamadım: Bu sitede bir kontrol yok mu? Yazıyı yazan insan resmen cehaletini kusmuş onu da hepimizin duvarına yollamış! Sitenin yazısı olarak yayınlanmış!

Cevap: Sitede kontrol var bu sözünü ettiğiniz yazı ulusal yayın yapan gazetelerde yayınlanmış, nasıl bir saldırı altındayız fark etmeniz için yayınladık. Bu yazı bu siteye gönderilip de yayınlanmış değil.

Mental retarde insan bilip bilmeden hekimlere karşı içindeki kini kusmuş. Devlet dairelerinde işlem yaparken kaç kez insan yerine konmuş acaba.

bu olsa olsa kendini akillı zanneden birinin yazısı.
madem güzel şeyler örnek alınacak.yurt dıiında gelişmiş ülkelerde sabıkalı hastalar ne yapılıyor bir baksınlar ondan sonra bu yazıyı yazsınlar.
muhtemelen bu yaıyı yazanda sabıkalı ve doktor düşmanı biri
böyle yazıları YAYINLARKEN BUNLARIDA YAYINLAYIN BÜYÜK HARFLERLE DEĞERLİ SİTE SAHİBİ

tamamen katılıyorum, doktora şiddet uygulayan hastayı tedavi etmem(acilde tesadüf eseri karşıma gelmezse), ölsün, bunu tüm kalbimle istiyorum. ayrıca bana el kaldırmaya kalkışan hastaya-hasta yakınına acımam, döverim.

Kafası provakatörlüğe basan ortalık karıştırmayı seven abukların en önemli silahı mazlum edebiyatıdır bu adamın gazına gelmeyin bir doktor olarak yapacağımız en güzel şey şiddete her kim başvuruyorsa afişe edip bir daha hastalandığında anca bir şifacıya gidebilmesini sağlamaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.