Kategoriler
Haberler

Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama: Bıçakla tehdit yok, tartışma ve arbede var

Adana Meydan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Bölümü’nde, hasta yakınları ile sağlık çalışanları ve güvenlik görevlileri arasında sözlü tartışma ve arbede yaşandığı belirtilirken, bıçakla tehdit olayının olmadığı bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın organlarında yer alan ‘çocuk acil servisinde hekimlere bıçaklı saldırı’ başlıklı haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Adana Meydan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Bölümü’nde görevli Dr. Sezai Parlak ve Dr. Fatma Sincar ile görevli hemşirelerin, önceki gece hastalardan S.T.’nin, ismi açıklanmayan bir yakını tarafından bıçakla tehdit edildiği ve hakarete uğradığı yönünde haberlerin basında yer almasının ardından, konuyla ilgili açıklama yapılmasına gerek görüldüğü ifade edildi.

Salık Müdürlüğü’nün açıklamasında, çocuk acil bölümüne başvuran bir hastanın yakını ile sağlık çalışanları arasında sözlü tartışma yaşanırken, olaya müdahale etmek isteyen güvenlik görevlisi ile hasta yakını arasında kısa süreli arbedenin yaşandığı aktarıldı. O esnada hastanede bulunan başhekimin durumu polise bildirmesinin ardından, 3-4 dakika içinde ekiplerin olaya müdahale ettiği bildirilirken, hasta yakınının tekrar sağlık çalışanlarını tehdit etmesi üzerine, polisin şahsı karakola götürerek adli soruşturma başlattığı bilgisi verildi.

Haberlerde yer alan ‘hasta yakınının olay esnasında delici aletle sağlık çalışanlarını tehdit ettiği’ iddiasının doğru almadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Zira olay esnasında hastanede bulunan sağlık çalışanları ve güvenlik görevlisinin, zanlının herhangi bir ‘delici alet’ kullandığı yönünde ifadesi olmamıştır. Son günlerde medyamızda sağlık çalışanlarına şiddet haberleri geniş yer almıştır. Kamuoyunun ve sağlık çalışanlarının hassasiyetleri göz önüne alınarak bu tür haberler yapılırken daha dikkatli hareket edilmesi, haber yayınlanmadan önce kaynağından doğrulatılması daha etik olacaktır. Söz konusu olayda da zanlının sağlık çalışanlarını ‘delici aletle tehdit ettiği’ şeklinde gerçeğe aykırı ifade ve başlık kullanmak kamuoyunda infial uyandırmaktan öteye gitmeyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.