Kategoriler
Haberler Şiddet

Sağlık Sen’den Kınama!

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, trafik kazası sonucu yaralanan eşi ve kızının getirildiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi doktorlarından Dr. Oğuz Eroğlu ve Hastane Başhekim Vekili Vural Polat’a sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştur. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in sağlık çalışanlarına gerçekleştirdiği bu menfur saldırıyı kınıyoruz.

Önceki gün Gaziantep Av. Cengiz Gökçek Hastanesi’nde görevi başında uğradığı menfur saldırı sonucun hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan’a yönelik bu olay henüz soğumamışken, üstelik bir milletvekili tarafından eşini ve kızını tedavi etmeye çalışan bir hekime karşı yapılan fiili saldırı milletvekili sıfatını taşıyan söz konusu kişi için çirkin bir davranıştır.

Kamuoyunda takip ettiğimiz kadarıyla söz konusu milletvekili hastanelerde yaşanan şiddetin önlenmesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı uygulamalarını her fırsatta eleştirmektedir. Yaptığımız incelemelerde Üçer’in, sağlıkta şiddetin nedenlerinin araştırılması için TBMM‘ye verilen önergede imzası bulunduğunu tespit ettik. Ne gariptir ki sağlıkta şiddetin önlenmesi için sözümona TBMM’de çaba gösteren bu kişinin böyle çirkin bir olayın faili olması, attığı imzada ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ya milletvekili sıfatı taşıyan bu kişi, bu önergeden imzasını çekmeli, ya da kamuoyu önünde mağdurlardan ve tüm sağlık çalışanlarından özür dilemelidir.

Üçer’in söz konusu araştırma önergesindeki imzasını reddetmesi halinde belgeyi yayınlamaya hazırız.

Ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik yapılan saldırılarda mangalda kül bırakmayan bir takım sendika ve sivil toplum örgütlerinin, olayların menşeinde söz konusu BDP olunca, ne şekilde tepki göstereceklerini merak ediyoruz.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik Sağlık-Sen olarak bugüne kadar yaptığımız “Sağlıkta Vizyon” ve “Emeğe Saygı, Şiddete Sıfır Tolerans” sempozyumlarında ve yaptığımız araştırmalarda sağlıkta şiddet konusunda acil bir eylem planı oluşturulması gerektiği ortaya çıkmıştır. Sağlıkta şiddet konusunda acil bir eylem planı oluşturulması için Sağlık Bakanlığı’nın Sağlık-Sen’in de içinde yer aldığı ilgili taraflarla bir araya gelmesi gerekmektedir.

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan bu saldırıların önlenmesi gerekliliğini bir kez daha vurguluyor, Hastane Başhekim Vekili Vural Polat ve Dr. Oğuz Eroğlu’na, yaşadıkları bu olaydan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

“Sağlık Sen’den Kınama!” için bir yanıt

Sağlık sen kınama mesajı yayınlamak sempozyum yapmakla mı sağlık alanında ki şiddeti kınıyor?
Peki bugüne kadar hangi protesto eylemine, hangi sağlık mitingine, hangi iş bırakma eylemine destek verdi?
bağlı bulunduğu konfedarasyon olan Memur-Sen, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) tarafından reddedildi “Bağımsızlık karakteri tartışmalı” açıklamasıyla.
Açıklama ile Recep Akdağ’ın açıklaması arasında ne kadar da benzerlik var dikkat edince.
Peki soruyorum binlerce sağlık çalışanı yürürken Sağlık-Sen neredeydi???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.