Kategoriler
Haberler

Sağlıkta şiddet “tiyatro oyunuyla protesto edildi

Sağlık sektöründe çalışanların uğradığı şiddet ve kötü muamele olayları Sağlık- Sen üyesi bir grup sağlık çalışanı tarafından protesto edildi. Sağlık çalışanları sergiledikleri tiyatro gösterisi ile çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve ‘riskli birim’ uygulaması getirilmesini talep etti. Boks eldiveni ve kask takan, çelik yelek giyen sağlıkçılar vatandaşa karanfil dağıttı.

Sağlık-Sen üyesi bir grup, ‘Sağlık çalışanlarına şiddete hayır’ eylemi için Aksaray’da bir araya geldi. Sendika üyeleri ve sağlık çalışanlarından oluşan 100 kişilik gruba vatandaşlar da destek verdi. ‘Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın’ ve ‘Sağlıkçıya şiddet istemiyoruz’ sloganları atan grup adına Zafer Caner basın açıklaması yaptı. Caner, “112 çalışanlarımıza yapılan şiddet olayları artık normalleşmeye başlamıştır. 112 çalışanlarımızın halen riskli birim sayılmaması, Sağlık Bakanlığı ve hükumet yetkililerini defalarca uyarmamıza rağmen bu sorunu çözmemesi, bizlerin ayrıca canını yakmaktadır.”dedi.

112 EKİBİNE SALDIRIYA TİYATROLU TEPKİ

Van’da BDP Milletvekili tarafından bir doktorun darp edilmesinin de kınandığı basın eylemde, doktor ve sağlık ekibinin karşılaştığı darp olayları tiyatro gösterisi ile eleştirildi. 112 ekibinin bir ihbar ile olay yerine gitmesi ve hasta yakınları tarafından ‘geç geldikleri’ gerekçesiyle darp edilmelerinin anlatıldığı gösteride, Van’daki hastanede milletvekilinden dayak yiyen doktor da canlandırıldı. Sağlıkçılar, meslektaşlarının uğradığı şiddeti alkışlarla protesto etti.

YENİ ÜNİFORMALAR BOKS ELDİVENİ, KASK VE ÇELİK YELEK

Hicivli tiyatronun ardından, sağlıkçılar maruz kaldıkları şiddet nedeniyle artık boks eldiveni, çelik yelek, kask giyeceklerini söyledi. Temsili kıyafetleri ile basın mensuplarının karşısına çıkan eylemciler, olaylara müdahale ederken tek başlarına kaldıklarından ve güvenlik güçlerinden yeterince yardım alamadıklarından şikayet etti. Güvenliklerinin sağlanması için ‘riskli birim uygulamasına geçilmesini isteyen sağlıkçılar, bu uygulama kapsamına alınmaları çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.