Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Sağlıkta şiddete karşı çözüm ne?

Çok değil bir hafta önce bir hekim arkadaşımızı hunharca bir cinayet sonucu kaybettik.

Çok üzüldük, çok ağladık ama halen daha çözüm konusunda bir adım atamadık.

xxx

İki ay önce sağlıkta şiddete karşı neler yapalım diye birkaç arkadaş bir araya gelip bu alandaki ilk sosyal medya platformunu oluşturduğumuzda, 20 binin üzerinde sağlık çalışanından ciddi bir destek almıştık. Öyle ya da böyle ortak kitlesel tepki yaratıp birçok mecrada sesimizi duyurma şansı yakalamıştık.

Ama olay medya öncüleri tarafından medyatik görülmedi, sözler verildi ve hatta “14 martta görüşürüz” denildi. Olmadı.

Ne zamanki önlüğe kan bulaştı, medyanın aklı başına geldi.

Gazı verdi de, verdi…

Akan kanımız üzerinden prim yapılmaya çalışıldı. Hunharca ve acımasızca.

İş öyle noktaya vardı ki sabah programlarında bile olmayan sağlık ocaklarına gidilip acil tuzlu sular  (SF) talep edildi.

Listeyi uzatmak mümkün, ama çözüm ne?

  1. Hastaneler insanların kafasına göre girip çıktığı, elini kolunu salladığı mekanlar olmamalı. Alışveriş merkezlerine bile tarama cihazlarından geçilip giriliyorken, hastanelere bu önlemler neden alınmasın.
  2. Şiddete karşı caydırıcı cezalar getirilmeli. Sözlü ve fiili şiddette hapis cezaları ve şiddeti uygulayanların sosyal güvenlik sistemi dışına çıkarılması alınacak önlemlerden biri olabilir.
  3. Şiddet yaratanlara hastanelerde kamu hizmeti cezası verilmeli. Bu şahıslar hasta bakıcı olarak çalıştırılabilir ve hastane gerçeklerini öğrenmesi sağlanabilir.
  4. Sağlık çalışanlarının gösterdiği fedakarlıkları betimleyen kamu spotları çekilebilir, prime time’larda bu görseller oynatılabilir.
  5. Hastalara kayıt verilememesi, raporla ilaçlarını alamaması, ölüm raporu düzenlenmesi, kaşe imza işlemleri gibi bürokratik işlemler hekimlerin üzerinden alınmalı. Hekim sadece hasta bakmalı.
  6. Liselere hastane ziyaretleri konmalı, doktorların ne yaptıkları, olağanüstü varlıklar olmadığı anlatılmalı.
  7. TV’de sağlıkla ilgili yapılan programlara ciddi Bakanlık denetimleri getirilmeli, herkes kafasına göre sağlık konusunda konuşamamalı.

Daha sıralayacak çok önlem var ama önemli olan sağlıkta şiddeti sen ben bizim oğlan sempozyumlarda değil, çalıştaylarda konuşabilmek.

Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

http://twitter.com/drozgurs

www.drozgurniflioglu.com

“Sağlıkta şiddete karşı çözüm ne?” için 4 yanıt

Basamak sistemi getirilmeli ve pratisyen hekimlik uygulamaları/eğitimleri daha özenli yapılarak 2. basamak ve 3. basamağa başvuruların %80 azaltılması sağlanmalı. Bu sayede hekimin hastaya ayıracağı zamanın artması, kaliteli hizmet sunumu sağlanmalı..

Performans ödülleri hasta başına değil farklı ölçütlerle değerlendirilmeli ya da kaldırılmalı.

Benim önerim hepimizin birer kangal köpek yavrusu edinip yetiştirmemiz. Saldıracak kötü niyetli insanları baştan anladıkları için yanımıza yaklaştırmazlar.

Sistemin tamamen elden geçirilmesi lazım. Güvenlikçiyle, dedektörle olacak iş değil.
Hastanelerin durumu hasta açısından da, sağlık çalışanları açısından da berbat. Eskiden sağlık sistemi kamu hizmeti olarak değerlendirilirdi, şimdi ise satın alınabilem bir meta haline geldi. Haliyle bunu yan etkileri var, devlet hastanelerine bilinçli olarak yatırım yapılmıyor.

-personel şiddet gördükten sonra önlem alınsaki nolur, önemli olan şiddete maruz kalmadan önlemler alınsa ben diyorum ki-:

1)sağlık personelleri arsından sağlıkçı polisler seçilmeli,
2)belli bir eğitimden sonra her birimden en az 1 yada 2kişi sağlık polisi olmalı,
3)sağlık bakanlığı tarafından sağlık polisi tanıtılmalı,
4)şiddet sırasında o birimdeki sağlık polisi müdahale etmeli yada en yakın birimdeki sağlık personeli müdahale etmelidir,
5)sağlık polisleri biber gazı job vs ile olaya müdahale etmeli
6)sağlık polisi olan sağlıkçıların maaşlarına cüz-i bir miktar ödeme yapılmalı,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.