Kategoriler
Haberler

Samsun sağlıkta Orta Karadeniz’in koordinatör ili oldu

Sağlık hizmeti sunumunda yeni bir dönem başlatan Sağlık Bakanlığı’nın bölge merkezli yapılanmasında Samsun, 29 koordinatör bölgeden biri oldu. Her sağlık bölgesi için bölge merkezi ve buna bağlı alt bölge merkezi illerin belirlendiği yeni sistem hakkında Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na konuşan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, yeni yapılanmaya göre müdürlük olarak Samsun dahil Amasya, Ordu ve Sinop’da sağlık planlamasını koordine edip denetim görevi yapacaklarını açıkladı.

Sağlıktaki yeni bir yapılanma sürecine ilişkin bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, bakanlığın sağlık hizmetlerini 4 gruba ayırdığını kaydetti. Sağlık Müdürlüğü’nün yanında Hudut Sahilleri Başhekimliği ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü kurulduğunu, Hastane Birlikleri Genel Sekreterliği’nin ise haziran ayında kurulacağı bilgisini verdi.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin tümünü İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün vereceğini belirten Dr. Kasapoğlu, “Aşılamadan çevre sağlığına, iş ve işçi sağlığından evde sağlık hizmetlerine, çocuk izlem ve psikiyatri merkezlerinden, kronik hastalıkların takibine kadar akla gelen tüm koruyucu sağlık hizmetini yapacak. Kamu hasta birlikleri de hastanelerin toplandığı bir çatı olacak. Sağlık Müdürlüğü ise koordinasyonu sağlayacak. Bunların iş ve işlemlerini takip edecek, denetleyecek. Yeni sistemde Samsun, Samsun koordinatör il oldu. Amasya, Ordu ve Sinop’da sağlık planlamasını Samsun’dan yürüteceğiz.” dedi.

“AMBULANS HELİKOPTERİ SADECE DOKTOR KALDIRABİLİR”

112 acil servis hizmetinde ambulans helikopterle ilgili hatırlatmada bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, ambulans helikopteri kaldırma, hastaya ulaşma ve hastaneye ulaştırma yetkisinin sadece görevli doktorda olduğunu vurguladı. Zaman zaman ambulans helikopter için kendisini arayanların olduğunu söyleyen Dr. Kasapoğlu, “Helikopteri doktor haricinde ben dahil kimsenin helikopteri kaldırma yetkisi yok. O nedenle acil durumlarda 112 aranmalıdır.“ diye konuştu.

“ACİLLERDEKİ HASTA SAYISI ARTIYOR”

Hastanelerin acil servislerindeki hasta sayısının her geçen arttığına dikkat çeken Dr. Mustafa Kasapoğlu, acillerin gereksiz yere meşgul edilmemesini istedi. “Acillere inanılmaz derece hücum var.” diyen Dr. Kasapoğlu, “Bu bir bakıma hizmete ulaşmadaki kolaylığı gösteriyor. Ama haklı haksız talepler ve bunun sonucunda da ortaya çıkan bir kargaşa var. Aciller gereksiz yere meşgul edilirse gerçekten acil olan hasta, gözden kaçabilir. Bu da doğru olmaz. O nedenle kamu hastanelerimizin acil servisleri, gerçekten acil hastalara hizmet vermelidir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.