Kategoriler
Haberler Şiddet

Samsun’da sessiz hekim yürüyüşüne polis engeli

Samsun Tabip Odası yönetimi ve bir grup sağlık çalışanı, Gaziantep’te hasta yakını tarafından Dr. Ersin Aslan’ın öldürülmesini protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Çiftlik Caddesi’ndeki basın açıklamasının ardından hekimler, ellerinde ‘Çözüm İstiyoruz’ pankartlarıyla kaldırımda yürüyüşe başladı. Kaldırımda yürüyen vatandaşlara engel olmamak için kısa bir süreliğine caddeye inen hekimlere polis engel oldu. Polisin engeli ile karşılaşan hekimlerden bazıları sinirlenerek tepki gösterdi. Çok sayıda hekim, sessiz yürüyüşe ‘Polise uzanan eller kırılsın’ sloganı ile devam etti. Hekimler, cadde sonunda ise protesto yürüyüşünü sonlandırdı. 


        Basın açıklamasında hekimlere yönelik artan saldırılara ve şiddete dikkat çeken Samsun Tabip Odası Başkanı Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, hayatını kaybeden Dr. Ersin Aslan’a Allah’tan rahmet, karnında bebeği ile kalan eşine ve yakınlarına baş sağlığı diledi. 

        Yard. Doç. Dr. Günaydın, “Bizler kan sıçramış beyaz önlüklerimizle basın açıklaması yaparak, provokasyonlara meydan vermeden hekimlere yakışır bir şekilde yürüyüş yapacağız. Bizler genellikle iş yoğunluğu içinde kendi haklarını arayacak zamanı bile bulamayan güçlü bir ekibiz. Sonun da sokaklara da indik. Bir hekim hastasını öldürmek için tedavi ve ameliyat etmez. Gelinen noktada sağlıkta dönüşüm, hastanın hekime güvenmediği, saygı duymadığı, hekime hakaret etmeyi ve saldırmayı hak görür hale geldiği bir tablo oluşmuştur. Sağlık Bakanımıza sesleniyor, gelinen noktadan ızdırap duyduğumuzu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.