Kategoriler
Haberler

Son Dakika… Bakan Akdağ: Bu işi bir haftada çözeceğim!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün Van’da uzman ve pratisyen hekim eksikliği gerekçesiyle poliklinik kapatma eylemi yapan doktorlarla telekonferans sistemiyle görüşme yaparak, doktor açığını bir hafta içinde çözeceğine dair söz verdi.

Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İpekyolu Devlet Hastanesi’nde görevli bazı doktorların, acil servisteki doktor yetersizliğinden dolayı dün yaptığı poliklinik kapatma eylemi Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Akşam saatlerinde hastanede görevli doktorlar, Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar başkanlığında toplantı yaptı. Toplantı sırasında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın telekonferans sistemiyle toplantıya katılarak, sorunu çözeceğine dair söz verdiği belirtildi.

Toplantı sonrası Sağlık Müdürü Bilal Acar, doktorları temsilen Acil Tıp Uzmanı Recep Dursun ile ortak basın toplantısı düzenledi. Acar, pratisyen ve uzman doktor eksikliği gerekçesiyle bugün yaşanan eylemi hatırlatarak, sorunun çözümü için mesai bitiminde Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi hekimleriyle sorunun çözümüne yönelik bir toplantı yaptıklarını söyledi.

“HER TÜRLÜ SIKINTIYA RAĞMEN HEKİMLERİMİZ GÖREVLERİNİ SONUNA KADAR DEVAM ETTİRECEK”

Toplantı sırasında söz alan her hekimin farkı önerilerinin olduğunu dile getiren Acar, “Toplantı halindeyken Sağlık Bakanımız Recep Akdağ aradı. Bakanımız depremden çıktığımızdan dolayı atlattığımız zor badirelerden dolayı bu tür sıkıntıların olabileceğini belirterek, bu sorunun çözülmesi için olaya el attığını söyledi. Hekim arkadaşlarımız bunu alkışla karşıladılar. Van’daki hekim arkadaşlarımızla 24 saat görev yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Her türlü sıkıntıya rağmen hekimlerimiz görevlerini sonuna kadar devam ettirecekler. Bugünkü toplantımız neticesinde bakanımızın ilimize ve bizlere sahip çıkması hepimizi memnun etmiştir.” dedi.

Doktorları temsilen Bakan Akdağ ile görüşen doktor Recep Dursun ise “Bakanımız Van’daki hekim açığına dair sorunları bir hafta içerisinde çözüleceğin dair söz verdi. Biz de sağlık bakanımıza güveniyoruz işimize devam ediyoruz.” şeklinde konuştu. Bir gazetecinin sorusu üzerine Dursun, bütün hekimlerle işlerinin başında olduğunu ifade ederek, “Van’da acil hizmetlerimiz hiç bir zaman eksilmedi ve acil servislerde hiç bir hastamız mağdur edilmiyor. Sadece bugün poliklinik yavaşlatma eylemi vardı. Bütün arkadaşlar olarak telekonferas sistemiyle bakanımızı dinledik. Çözümü bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Son Dakika… Bakan Akdağ: Bu işi bir haftada çözeceğim!” için bir yanıt

Van deprem yaşamış ilimiz ve Dr. açıgı.Bunu kabul etmek mümkün degil.
S.Bakanlıgı Dr. açıgını Zornlu Hizmet Yasası (Z.H.Y) gibi baskı ve zor içeren bir yöntemle çözebilirmi.?
Yani Z.H.Y gerçekten verimli çalışıyormu? Dr.ların atandıkları yerlerde kalış süreleri amaçlanan düzeydemi? Rapor,izin,keyfi gitmeme gibi sebeplerle sürenin azaldıgını biliyoruz.Ayrıca TUS,YDS nı kazananların hemen gittikleri yeri görev yaptıkları süre sayılmadıgı için hemen terk etmektedirler.TU ve YD kontenjanları kadar 6 aylık periyotta azalma zaten olmaktadır.Okadar ki;atama 2 aylık,TU,YD Sınavları 6 ay periyotla yapıldıgına göre 1/3 ü 5,5 ay,1/3 3,5 ay,1/3 ü Hiç gitmemektedir.(5,5 ay olarak alma sebebim işe başlama 15 gün sonra oldugu içindir). Ortalama 4 aydır.Bu hespta izin,rapor,diger sepler yoktur. Bu sınava hazırlanan ve iddialı olan Dr.lar zaten kurra yeri iyi degilse istifa ederek gitmemekte S.Bakanlıgının TU,YD kontenjanından vazgeçmektedirler.
Bir örnek vercek olursam,Hakkari ilimize Z.H. kurrası ile Nefrolag ataması 2-3 dönemdir yapılamaktadır.Şimdi moda olan deyimle diyebiliriz ki, Hakkari magdur,S.Bakalıgı magdur,Oraya atanıpta gitmeyen/gidmeyen Doktor magdur.Asıl magdur olan Dr. dur.İşsiz ve parasız kaldıgı,Devlet görevinen 2 defa istifa hakkının 1 ini kaybettiği için,bu şartların getirdigi strese maruz kaldıgı için,özel sektör hastanelerinde çalışamadıgı için,muayenehane açıp Sebest Çalışma hakkını kullanadıgı için,14 yıl okuyup adam olamadıgı için,babasının bakkal dükkanına Diplomasını çerçeveletip asarak ekmek satamadıgı için.Magdur.
Hakkari ili için çözüm Z.H.Kurrası ile atamayı yapmakmı dogru,yoksa oraya gidecek bir Nefrogu pazarlıkla,süreli ve gönillü göndermek mi?
Ülkenin ve Bakanlıgın parasal gücü buna yetecek hale gelmiştir.Bunun en güzel göstergeside Sanayiciye bölgelere göre verilen teşviklerdir.Başka bir deyişle Devletin bazı gelirlerden vazgeçmesi,yada dogrudan gelirlerinden kredi yoluyla onlara aktarılmasıdır.Verilsin,bu ülkenin 20.000 usd milli gelire ulaşması bizimde daha iyi para kazanmamızı saglar.Ama buradaki çelişki şudur bizim ailemizin ve Devletin* bize yatırımı vardır.Devletin bize yatırımı zaten her Üniversiteye giden için verilen bir hak oldugu için Devletin yatırımından söz edemeyiz.Devlet Müteşebise-ki geçinecek parası olması gerekir- verdigi teşviki Dr.undan niye esirger.
Hukukta,yaptırımlarda,hak ve ödevlerde şimdiye kadar Devlet* öncelenmiştir,aslolan Bireyin lehine öncelenmesi söylemi günümüzün dogru,sık sık zikredilen ve hayata geçirilmeye çalışılan söylemi olarak ortada dururken.Bu Dr.laradan niçin esirgenir.
Bu gün gelinen noktada sermayenin ve iş gücünün serbestce yerleşecegi yeri seçme hakkına sahip oldugudur.Bu olgu,sermaye ve eğitimli iş gücünün teşviki ile Ülkeler arası bir yarışa dönerken biz Dr.larımıza Z.H. dayatmamız acınacak bir durumdur.
Ayrıca Askerliginde diger meslek gruplarının düzeyine indirgenmek gerekir.
Asker kendi ihtiyacını GATA dan saglamalıdır veya bu hizmeti parayla ve gönüllü Dr.lardan veya kurumsal olarak yapacaklardan almalıdır. Bu günlerde Devletin Dershanelerden Okul+Egitim hizmeti satınalınması sözkonusu iken. Bu ülkemizde yeni bir iş koluda yaratacaktır.
Çözüm Zorunlu Hizmetin kaldırılmasıdır.
Zaten TUS,YDS kaznamayan Dr. lar S.Baknlıgına iş için müracaat edecek ve siz onları kurrayla hizmete atayacaksınız.Ama özel sektörde çalışmak isteyenler,kendi işini kuracaklar, muayenesininde çalışmak isteyenlerin Serbest çalışma hakkını engellemeniz dogru ve haklı, hakkaniyetli degildir.
İlgili kişilerin okuması dilegiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.